W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przedstawiciele kierownictwa MRiT na Kongresie Klastrów Polskich

04.11.2021

Wiceministrowie MRiT uczestniczyli dzisiaj online w 7 Kongresie Klastrów Polskich. Dyskutowano o potrzebie synergii działań podejmowanych na poziomie krajowym i lokalnym dla skutecznego wsparcia inwestycji.

VII Kongres Klastrów Polskich. Na grafice widać most i jadące na nim samochody.

W uroczystym otwarciu  konferencji udział wzięła wiceminister Olga Semeniuk. Podczas swojego wystąpienia mówiła o tym jak ważny dla polskiego społeczeństwa jest rządowy program Polski Ład.

Rządowy program Polski Ład proponuje rozwiązania pozwalające rozwijać się  firmom. Zarówno firmom dużym, jak i tym z sektora MŚP. To także impuls konsumpcyjny i proinnowacyjny wpływający pozytywnie na gospodarkę

- powiedziała wiceminister Olga Semeniuk na 7. Kongresie Klastrów Polskich.

I dodała:

Zbudowanie silnej i nowoczesnej gospodarki jest niemożliwe bez inteligentnie aktywnej roli państwa, które musi tworzyć solidne fundamenty pod nowoczesną strukturę gospodarki.

Polski Ład to także rozwiązania, które poprawią sytuację polskich przedsiębiorców i przyczynią się do promowania nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki.

O roli regionów w finansowaniu innowacji w latach 2021-2027 mówił sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. rozwoju lokalnego Artur Soboń.

  • Polska zapewnia ramy organizacyjne i prawne finansowania inwestycji. Finansowanie pośrednie realizowane jest przez ulgi podatkowe np. IP Box i ulga na Badania+Rozwój.
  • Bezpośrednio – w formie grantów – finansowanie zapewniają środki Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, a także agencje rządowe np. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiebiorczości, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju. Programy te obejmują wsparciem cały proces powstawania innowacji: od fazy pomysłu, aż po komercjalizację wyników prac B+R.

Efekty podejmowanych działań są już widoczne – rosną nakłady na badania i rozwój, w tym przede wszystkim nakłady przedsiębiorstw. Zyskuje także na popularności ulga podatkowa B+R – skorzystało z niej w 2019 r. ponad 2500 podatników, o 26% więcej niż w roku poprzednim. Ostatnie lata to rekordowe inwestycje w polskie star-upy i fundusze typu venture capital ulokowanych w Polsce

– powiedział sekretarz stanu Artur Soboń.

Bodźcem rozwojowym dla innowacji będą programy finansowane ze środków UE realizowane w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027. Na poziomie krajowym będzie to przede wszystkim program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, który będzie realizował cel związany ze zwiększeniem produktywności polskiej gospodarki. Łączny budżet tego programu wynosi ok. 10 mld. euro. W ramach programu zakłada się kompleksowe wsparcie dla przedsiębiorstw podejmujących działalności innowacyjną, ze szczególnym uwzględnieniem transformacji niskoemisyjnej i cyfrowej przedsiębiorstw. Oferta Programu będzie dostosowana do potrzeb firm, które będą mogły realizować projekty dotyczące prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, wdrożenia ich wyników, rozwoju infrastruktury B+R i rozwoju niezbędnych kompetencji czy cyfryzacji.

Na poziomie regionalnym bodźcem tym będą programy regionalne na lata 2021-2027 obejmujące instrumenty wsparcia innowacji. Zakłada się, że  w ramach programów regionalnych będzie można finansować m.in. następujące typy projektów (po zatwierdzeniu linii demarkacyjnej kraj-region)

  • Wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw i konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi  oraz wsparcie wdrożeń prac B+R – skala wsparcia będzie zależała od potencjału danego regionu,
  • Infrastruktura B+R przedsiębiorstw oraz organizacji badawczych (w uzgodnieniu z poziomem krajowym),
  • Budowanie potencjału regionów w zakresie wsparcia działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw oraz konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi,
  • Proinnowacyjne usługi na rzecz przedsiębiorstw.

Kluczowe znaczenie dla osiągniecia oczekiwanych rezultatów wsparcia innowacji w Polsce będzie miała synergia i koordynacja działań podejmowanych na poziomie krajowym i regionalnym.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}