W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój i przedsiębiorczość – premier Jarosław Gowin z wizytą w Toruniu

02.07.2021

Premier Jarosław Gowin, wiceminister Iwona Michałek i wiceminister Anna Kornecka będąc w Toruniu odwiedzili firmę Neuca i Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Firmy działają w obszarze ochrony zdrowia i produkcji wyrobów medycznych.

Rozwój i przedsiębiorczość – premier Jarosław Gowin z wizytą w Toruniu

Polityka Przemysłowa Polski a przemysł farmaceutyczny

Przemysł farmaceutyczny, biotechnologiczny i wyrobów medycznych, który zajmuje się produkcją leków generycznych i biopodobnych, aktywnych substancji farmaceutycznych (API), ale także środków ochrony osobistej, jest bardzo istotną gałęzią gospodarki. Pandemia pokazała jak istotnym elementem bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa jest zapewnienie dostępu do leków, które zaspokajają potrzeby zdrowotne społeczeństwa. Równie ważna jest dostępność leków innowacyjnych. Dlatego istotnym w polityce krajowej jest zarówno inkubowanie i rozwój firm działających w obszarze odkrywania i rozwoju leków i ochrony zdrowia, jak i zajmujących się bezpośrednią produkcją.

Takie kierunki wsparcia przewidujemy w Polityce Przemysłowej Polski, która została przygotowana przez nasz resort. Doświadczenia pandemii COVID-19 wyraźnie wskazują na potrzebę modernizacji sposobu, w jaki Polska, zapewnia dostęp do leków dla swoich obywateli. Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe to technologie, które pozwalają oczekiwać, że nowoczesne leczenie może być nie tylko innowacyjne, lecz także efektywniejsze pod względem czasu i kosztów. Cyfryzacja kluczowych obszarów biznesu wraz z inteligentną automatyzacją prac badawczych i produkcji może pomóc firmom zredukować cykl wejścia na rynek leków. Chcemy wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego, biotechnologicznego i wyrobów medycznych, dlatego zdefiniowaliśmy je w przygotowanej w resorcie Polityce Przemysłowej Polski jako gałęzie przemysłu o znaczeniu strategicznym. Działania, które mają wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego, biotechnologicznego i wyrobów medycznych przyporządkowaliśmy trzem osiom rozwojowym polskiego przemysłu. To cyfryzacja, bezpieczeństwo i społeczeństwo wysokich kwalifikacji

– zaznaczył Premier Jarosław Gowin.

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych łączą naukę i biznes

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO) to globalny producent i dostawca produktów medycznych, artykułów higienicznych i kosmetycznych na rynek światowy. Trzy filary TZMO to: innowacyjność, odpowiedzialność i doświadczenie. Głównym zadaniem działów technologicznych, laboratoriów i jednostki badawczo-rozwojowej jest poszukiwanie innowacyjnych pomysłów, rozwój nowych materiałów, a także kreowanie nowatorskich wyrobów. TZMO zainwestowały we własne Centrum Badawczo-Rozwojowe Tricomed, które współpracuje z doświadczonymi jednostkami naukowymi, współuczestniczy w rozwiązywaniu zagadnień z dziedziny inżynierii medycznej, biotechnologii i kosmetologii, a także uczestniczy w Ramowych Programach Współpracy Europejskiej.

Polska firma Neuca to lider na rynku dystrybucji farmaceutyków

Firma Neuca od 30 lat działała w obszarze ochrony zdrowia, łącząc synergicznie potrzeby farmaceutów, producentów i pacjentów. Jej kluczowymi partnerami są niezależni aptekarze jako fundament rozwoju i stabilności rynku aptecznego, dlatego wspiera ich w codziennym prowadzeniu aptek, dostarczając narzędzi do budowania konkurencyjności i rentowności.

Neuca jest liderem rynku hurtowej dystrybucji farmaceutyków w kraju. Gratuluję Kierownictwu firmy znaczących osiągnięć i niedawno otrzymanej nagrody w kategorii  „Lider”, dla firm z Kujaw i Pomorza, których obrót ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług przekroczył w 2020 roku 1 mld zł

– powiedziała Anna Kornecka, podsekretarz stanu w MRPIT

20 lat Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Toruń jest jednym z siedmiu miast na prawach powiatu, które znajdują się na obszarze Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Oprócz Torunia na terenie PSSE znajdują się jeszcze Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Sopot i Włocławek. 11 lipca będziemy świętować  20 lecie powstania Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Tereny strefy położone są w ośrodkach o dużych tradycjach przemysłowych. Inwestorzy mają dostęp do infrastruktury transportowej, zarówno morskiej, kolejowej, jak i drogowej oraz lotniczej. Wszystkie tereny znajdują się w dogodnym geograficznie położeniu względem dużych portów morskich w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie oraz lotniczych: w Gdańsku, Bydgoszczy i Szczecinie

– zaznacza Iwona Michałek Sekretarz Stanu w MRPIT, poseł ziemi toruńsko- włocławskiej.

W ramach Polskiej Strefy Inwestycji wydano cztery decyzje o wsparciu dla firm znajdujących się na terenie Torunia. Z czego 3 firmy zaliczają się do sektora MŚP - są to w 100% polskie firmy. Łączna deklarowana wartość inwestycji wynosi 92,5 mln zł. W ramach PSI na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych 66 decyzji o wsparciu, o deklarowanej łącznej wartości 2.265 mld zł, które stworzą 579 nowych miejsc pracy. 56% wszystkich decyzji dotyczy sektora MŚP - 79% to firmy z polskim kapitałem.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}