W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ułatwienia w wydzielaniu działek budowlanych we wspólnotach mieszkaniowych

09.09.2021

9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

Grafika przedstawia białe puzzle z luką po brakującym kawałku i znakiem paragrafu.

Ta nowelizacja przynosi dużo korzyści dla wspólnot mieszkaniowych. Wiele z nich funkcjonuje bowiem na nieruchomościach wydzielanych po obrysie budynku. Taki stan rodzi wiele problemów, od funkcjonalnych - wynikających z braku podwórka, czy miejsca na altanę śmietnikową, po prawne – balkony i docieplenie w takich budynkach znajdują się bowiem na „cudzym” terenie

– mówi wiceminister Piotr Uściński i dodaje, że od teraz będzie można łatwiej nabyć od Skarbu Państwa lub samorządów nieruchomości niezbędne do prawidłowego korzystania z budynków przez właścicieli lokali tworzących wspólnotę.

Dotychczas zgodę na nabycie otaczających budynek terenów musieli wyrazić wszyscy właściciele lokali. Było to często procesem czasochłonnym, a niekiedy wręcz niemożliwym do przeprowadzenia, szczególnie przy dużych wspólnotach mieszkaniowych.

Od tej pory zgoda na nabycie gruntu poprawiającego warunki zagospodarowania nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym np. pod altanę śmietnikową, czy inne obiekty potrzebne wspólnocie, będzie podejmowana w drodze uchwały właścicieli lokali.

Powierzenie wspólnotom mieszkaniowym tych kompetencji niewątpliwie przyczyni się do uproszczenia i przyspieszenia procedury nabywania gruntów w celu utworzenia działek budowlanych umożliwiających wspólnocie prawidłowe korzystanie z budynków mieszkalnych

– dodaje wiceminister Uściński.

W nowelizacji przewidziano też rozszerzenie uprawnienia do nabywania nieruchomości z publicznego zasobu także na grunty, które nie przylegają do nieruchomości budynkowej. Rozwiązanie to pozwoli na nabycie przez wspólnotę mieszkaniową (właścicieli lokali) gruntów, które mimo braku bezpośredniego sąsiedztwa, faktycznie służą ogółowi mieszkańców.