W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zgodna z przepisami UE – wyrok TSUE

16.03.2021

Wyroki wydane przez Trybunał Sprawiedliwości UE, dotyczą zgodności z przepisami UE w zakresie pomocy państwa polskich i węgierskich regulacji wprowadzających progresywne opodatkowanie przychodów przedsiębiorstw. W przypadku Polski chodzi o przyjętą w 2016 r. ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej, natomiast w przypadku Węgier – o ustawę w sprawie podatku od reklam.

Flaga UE

Dlaczego TSUE rozpatrywał te regulacje?

W 2016 i 2017 r. Komisja Europejska uznała oba podatki za niezgodne z zasadami funkcjonowania  na wspólnym rynku. Wskazywała, że skutkują one przyznaniem niedozwolonej korzyści niżej opodatkowanym małym przedsiębiorstwom, a tym samym stanowią pomoc państwa. Polska i Węgry zakwestionowały decyzje Komisji przed unijnym sądem , który przychylił się do złożonych skarg. Komisja wniosła do Trybunału odwołania od obu wyroków Sądu UE.
W wydanych  15 października 2020 r. opiniach Rzecznik Generalny przychylił się do stanowiska Polski i Węgier.

Jakie są wyroki?

W decyzjach dotyczących wyroków wydanych 16 marca 2021 r.  Trybunał w składzie wielkiej izby ostatecznie oddalił odwołania KE i utrzymał w mocy wyroki Sądu UE. Stwierdził, że polski podatek od sprzedaży detalicznej i węgierski podatek obrotowy od reklam nie naruszają prawa UE w dziedzinie pomocy państwa.
Co istotne, Trybunał potwierdził, że w obecnym stanie harmonizacji unijnego prawa podatkowego, państwa członkowskie mają swobodę w ustanawianiu systemu opodatkowania, który uznają za najbardziej odpowiedni. Dozwolone jest zatem również stosowanie opodatkowania progresywnego w oparciu o obroty, pod warunkiem że sposób opodatkowania nie jest dyskryminujący. W opinii Trybunału Komisja nie wykazała jednak, że środki przyjęte przez Polskę i Węgry posiadają taki charakter.
Wyroki Trybunału z 16 marca 2021 r.ostatecznie kończą spory Polski i Węgier z Komisją.

Podstawa prawna: Wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 16 marca 2021 r. w sprawach: C-562/19 P Komisja przeciwko Polsce oraz C-596/19 P Komisja przeciwko Węgrom.

{"register":{"columns":[]}}