W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W stolicy Małopolski ma powstać 160 nowych miejsc pracy

09.09.2021

Westinghouse Electric Polska stworzy w Krakowie centrum usług wspólnych. Inwestycja amerykańskiego koncernu, o której na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu poinformował wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak, może liczyć na wsparcie polskiego rządu.

Wiceminister Grzegorz Piechowiak stoi na tle ścianki z logo Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Obok prezes Westinghouse Electronic Co. Patrick Fragman i szef polskiego oddziału tej firmy - Mirosław Kowalik.

Od ponad 30 lat Polska stanowi atrakcyjny rynek dla inwestorów z różnych regionów świata. Znacząca rola zagranicznych przedsiębiorców, w tym również amerykańskich, w funkcjonowaniu polskiej gospodarki powoduje, że tworzenie odpowiednich warunków dla lokowania kapitału zagranicznego w Polsce stał się jednym z głównych priorytetów naszej polityki gospodarczej

– powiedział wiceminister rozwoju i technologii,  pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak.

Zaplanowane przez polski rząd działania proinwestycyjne służą wzmocnieniu procesów modernizacyjnych w biznesie, a w konsekwencji tworzeniu nowych miejsc pracy w nowoczesnych i innowacyjnych przedsiębiorstwach, które – tak jak teraz amerykański Westinghouse Electric – lokują swoje inwestycje w Polsce

– podkreśla wiceszef MRiT. 

Westinghouse Electric Polska ubiega się o grant z Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030. Dzięki temu firma planuje także stworzenie minimum 160 nowych miejsc pracy i utrzymanie ich przez co najmniej 5 lat. Nowe stanowiska powstaną w latach 2021-2022.

Amerykański inwestor w Krakowie

Spółka Westinghouse Electric Poland Sp. z o.o. została założona w 2021 roku w Krakowie. Firma, która jest polskim oddziałem amerykańskiego koncernu Westinghouse Electric Company LLC,  zamierza w stolicy Małopolski otworzyć nowe centrum usług wspólnych (SSC). Docelowo ma tam powstać globalne centrum usług wspólnych dla różnych funkcji back office.

Nowy podmiot będzie służyć jako wewnętrzne centrum kompetencji wspierające różne funkcje korporacyjne, w tym takie jak: HR, finanse, IT, zarządzanie projektami, jakość, administrację i zaopatrzenie dla globalnych działań amerykańskiej firmy.

Westinghouse Electric Company LLC powstała w 1998 w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji urządzeń wykorzystujących energię nuklearną, ich bieżącej obsłudze, serwisie oraz kontroli, a także w projektowaniu siłowni jądrowych na rzecz sektora cywilnego i wojskowego. Zajmuje się także produkcją zespołów paliwowych, produktów ze stopów cyrkonu, rur do zastosowań jądrowych i innych komponentów.

Polsko-amerykańskie relacje gospodarcze

Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych dla Polski. Wartość zainwestowanego kapitału przez firmy amerykańskie w naszym kraju to już ponad 26 mld dol.

Potwierdzeniem dobrych relacji polsko-amerykańskich było podpisanie w lipcu 2021 r., pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Amerykańską Izbą Handlową w Polsce (AmCham) porozumienia o współpracy. Jego celem jest promocja i tworzenie dogodnych warunków dla rozwoju eksportu i inwestycji na rynkach polskim oraz amerykańskim.

Współpraca PAIH i AmCham ma opierać się przede wszystkim na podejmowaniu wspólnych inicjatyw, które mają przyczynić się m.in. do: rozwoju eksportu polskich produktów i usług na rynku amerykańskim, promocji inwestycji polskich przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych oraz zwiększeniu inwestycji firm amerykańskich w Polsce. Istotnym punktem wspólnych działań będzie też wzajemne wsparcie w niwelowaniu barier rozwoju polskich i amerykańskich inwestycji oraz tworzenie sprzyjających warunków dla ich rozwoju.