W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Grzegorz Piechowiak uczestniczył w Europejskim Forum Przyszłości w Chorzowie

07.10.2021

Wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak siedzi w środku i opowiada o inwestycjach na Europejskim Forum Przyszłości w Chorzowie.

W Krajowym Planie Odbudowy przewidziano środki na uzbrajanie terenów inwestycyjnych. Chcemy w ten sposób pomóc samorządom i Specjalnym Strefom Ekonomicznym w pozyskiwaniu pieniędzy na ten cel – powiedział wiceminister rozwoju i technologii podczas Europejskiego Forum Przyszłości, które odbywa się na Śląsku.

Dzisiaj dążymy nie tylko do pozyskiwania nowych inwestycji, ale także przyciągamy przede wszystkim inwestycje strategiczne: z najbardziej zaawansowanych technologicznie branż, które przyczyniają się do popularyzacji zielonych rozwiązań lub cechują się innowacyjnymi rozwiązaniami. Dlatego też zreformowaliśmy instrument strefowy, tworząc Polską Strefę Inwestycji. Służy to rozwiązywaniu bieżących potrzeb polskiej gospodarki – podkreślił Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych podczas panelu „Przyszłość Specjalnych Stref Ekonomicznych”.

Specjalne Strefy Ekonomiczne, od samego początku swojego istnienia wspierały przedsiębiorców na każdym etapie inwestycji. Szybki rozwój gospodarczy regionów, na których się one znajdowały, pozwalał na przyciąganie kolejnych inwestycji, a pozytywny efekt strefy "rozlewał się" również na tereny sąsiednie - podkreślił wiceminister.

Z najnowszych danych wynika, że w ramach Polskiej Strefy Inwestycji - od września 2018 r. do końca września 2021 r. - wydano łącznie 1 172 decyzji o wsparciu, na 52 mld zł . Przy tym  powstało 23 544 nowych miejsc pracy. Do końca września 2021 r. wydano 365 decyzji o wsparciu inwestycji (w samym wrześniu 38 decyzji) o łącznej wartości 15,7 mld zł (we wrześniu - 1,8 mld zł).

25-lecie katowickiej strefy

Wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak  weźmie także udział w uroczystej gali z okazji 25-lecia istnienia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Katowicka SSE należy do pierwszej trójki Stref, pod względem największej wartości inwestycji w 2021 r. (przed Kostrzyńsko-Słubicką SSE i Wałbrzyską SSE). W 2021 r. wydała łącznie 59 decyzji o wsparciu na inwestycje o deklarowanej wartości przekraczającej 2,3 mld zł. Dzięki temu powstanie prawie 1980 gwarantowanych nowych miejsc pracy.

Od początku istnienia PSI Katowicka SSE wydała łącznie 180 decyzji, o deklarowanej wartości blisko 52 mld zł, dzięki czemu powstały 23 544 nowe miejsca pracy. Inwestycje w Katowickiej SSE stanowią pod względem wartości aż 20% wszystkich inwestycji w ramach PSI. Na jej terenie powstało 25% nowych miejsc pracy.

  • Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest pierwsza w Europie i znajduje się na 2 miejscu na świecie w rankingu FDI Business Financial Times 2019;
  • Na terenie KSSE działa ponad 500 firm, które generują 80 tys. miejsc pracy, a łączna wartość inwestycji przekracza 42 mld zł.

 

{"register":{"columns":[]}}