W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Gut-Mostowy w stałym kontakcie z branżą turystyczną w związku z sytuacją spowodowaną przez epidemię koronawirusa

09.04.2020

Sytuacja branży turystycznej w związku z kryzysem spowodowanym epidemią koronawirusa – to temat szeregu widekonferencji z poszczególnymi segmentami turystyki, które zorganizował w ostatnim czasie wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. W sumie 7 spotkań online z przedstawicielami branży zgromadziło ponad 75 tys. obserwatorów.

Minister Gut-Mostowy prowadzi wideoczat z branżą turystyczną

Monitorujemy sytuację w formule wideokonferencji z podziałem na poszczególne segmenty turystyki. Wiele  z propozycji zgłoszonych przez branżę znalazło się w zapisach specustawy, która składa się na Tarczę Antykryzysową. Dziękuję wszystkim za aktywną współpracę i liczę na dalsze zaangażowanie – mówił wiceminister Andrzej Gut-Mostowy podczas spotkania z przedstawicielami branży turystyki biznesowej (MICE).

Zwrócił też uwagę, że jedną z takich form wsparcia jest wydłużenie – do 180 dni – terminu skutecznego odstąpienia od umowy lub zamiana na roczny voucher.


Wiceszef MR rozmawiał również m.in. z grupą lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych (LOT, ROT, POT), a także z organizatorami turystyki zdrowotnej.

Wiele wskazuje na to, że turystyka zdrowotna po pandemii powinna się szybko zregenerować. Uzdrowiska są idealnym miejscem do odbudowy kondycji i odporności nie tylko dla osób w starszym wieku – wskazał Andrzej Gut-Mostowy podczas rozmowy z organizatorami turystyki zdrowotnej.

Z jakich rozwiązań Tarczy Antykryzysowej może korzystać branża turystyczna?

  • Firmy turystyczne, które wpadły w kłopoty przez epidemię COVID-19, w zależności od wielkości, mogą korzystać z różnych rozwiązań Tarczy Antykryzysowej, takich jak m.in.: Wydłużenie do 180 dni terminu skutecznego odstąpienia od umowy turystycznej.
  • Możliwość zwrotu klientowi wpłaty lub zaliczki  w formie vouchera do wykorzystania w przyszłości, w ciągu roku od dnia, w którym miała się impreza odbyć.
  • Korzystne rozliczenie całej tegorocznej straty.
  • Zwolnienie ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec–maj), a także pożyczka w wysokości 5 tys. zł (z możliwością umorzenia, jeśli przez 3 miesiące zostanie utrzymane zatrudnienie) – dla mikrofirm, które na 29 lutego br. zatrudniały do 9 osób.
  • Świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
  • Dopłata do zatrudnienia pracowników w wysokości od 1300 do 2340 zł – dla firm, które zatrudniają do 249 osób, a przez epidemię COVID-19 spadły im obroty.
  • Prawo do tzw. przestoju ekonomicznego,  w którym państwo maksymalnie dokłada do obniżonych.
  • Prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy w firmie i uzyskania państwowych dopłat do wynagrodzeń pracowników.
  • Gwarancje de minimis z BGK, które zabezpieczają spłatę kredytu obrotowego lub inwestycyjnego.