Powrót

Wsparcie dla Toyota Digital Hub we Wrocławiu

26.06.2026

Toyota Motor Europe zbuduje we Wrocławiu Centrum Badawczo-Rozwojowe w obszarze technologii cyfrowych. Inwestycja otrzyma dofinansowanie w ramach Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030.

Wiceminister Jaros przemawia zza mównicy

Przedsięwzięcie Toyoty zapewni 138 nowych miejsc pracy, a docelowo zatrudnienie w Centrum znajdzie ok. 200 specjalistów IT, rozwoju oprogramowania, infrastruktury chmurowej i cyberbezpieczeństwa. 

Toyota jest obecna w Polsce od 35 lat i konsekwentnie zwiększa skalę swojego zaangażowania, a nowa inwestycja przedsiębiorstwa wskazuje na dalszą chęć rozwoju marki w naszym kraju. Podpisywany dziś dokument to już piąta umowa z Toyotą w ramach programu grantowego. Ten przykład najlepiej pokazuje, że tego rodzaju wsparcie buduje potencjał gospodarczy kraju, co przykłada się na wieloletnią owocną współpracę sektora prywatnego z rządowym

– powiedział wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros. 

Wrocławskie Centrum Badawczo-Rozwojowe przyczyni się do rozwoju kluczowych rozwiązań cyfrowych dla marek Toyota i Lexus na rynek europejski, w tym aplikacji MyToyota i LexusLink+, zdalnego zarządzanie pojazdem, monitorowania stanu baterii, usługi connected oraz współtworzenia europejskiej infrastruktury chmurowej.

Nowa inwestycja to także umocnienie pozycji Wrocławia i Polski jako wiodącego ośrodka nowoczesnych technologii i rozwoju oprogramowania w Europie, a także potwierdzenie wysokiej jakości polskich kadr technologicznych i potencjału krajowych uczelni technicznych.

Wsparcie z programu grantowego

Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030 opiera się na dotacjach przyznawanych na podstawie dwustronnej umowy zawartej pomiędzy ministrem właściwym do spraw gospodarki a inwestorem. Do końca 2025 r.  w ramach Programu zrealizowano łącznie 155 inwestycji. W ich ramach przedsiębiorcy zainwestowali łącznie ponad 34,7mld zł, generując przy tym blisko 32 tys. nowych miejsc pracy. Średnie nakłady na jedną inwestycję wyniosły około 224,1 mln zł (34,740 mld zł / 155 inwestycji). Budżet całego programu na lata 2011-2030 wyniósł blisko 3,5 mld zł. 

Wsparcie w ramach Programu przyznawane jest tylko do końca 30 czerwca br. Podpisywane są właśnie z przedsiębiorcami ostatnie umowy o udzielenie pomocy publicznej w jego ramach.

Aktualnie trwają prace legislacyjne nad nowym programem grantowym - Programem rozwoju inwestycji w polskiej gospodarce do 2035 roku.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}