W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie państwa dla firm znajdujących się w trudnościach

08.12.2021

O wsparciu przedsiębiorców w okresowych trudnościach i sposobach ich zapobiegania - rozmawiała wiceminister Olga Semeniuk na dzisiejszej konferencji z przedsiębiorcami oraz doradcami restrukturyzacyjnymi.

Wiceminister Olga Semeniuk podczas konferencji „Wsparcie państwa dla firm w kryzysie. Polityka Nowej Szansy i Dyrektywa restrukturyzacyjna”. Na zdjęciu wiceminister siedzi przy stole. W tle baner MRiT i flaga Polski.

W MRiT trwają prace nad nowym brzmieniem Polityki Nowej Szansy, której celem jest zapobieganie sytuacjom kryzysowym i niesienie pomocy przedsiębiorcom w okresowych trudnościach ekonomicznych. Pomoc ta może być udzielana zarówno przy  restrukturyzacji i upadłości, jak też  ponownym podejmowaniu działalności gospodarczej

- powiedziała wiceminister Olga Semeniuk otwierając konferencję  „Wsparcie państwa dla firm w kryzysie. Polityka Nowej Szansy i Dyrektywa restrukturyzacyjna” zorganizowanej przez Biuro Regionalne PARP w Poznaniu.

To właśnie w stolicy Wielkopolski  zlokalizowany jest Punkt Informacyjny Systemu Wczesnego Ostrzegania i działań realizowanych w ramach tzw. Dyrektywy restrukturyzacyjnej. 

System Wczesnego Ostrzegania skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw znajdujących się w okresowych trudnościach.  Mechanizm ten pozwoli na wczesne zdiagnozowanie kłopotu firmy i pomoże szybko wybrać dopasowane wsparcie

- mówiła wiceminister Olga Semeniuk. 

System Wczesnego Ostrzegania (SWO)

W ramach SWO przedsiębiorca może skorzystać z usług odpowiadających jego zdiagnozowanym potrzebom z tzw. Bazy Usług Rozwojowych. Wartość dofinansowania to ponad 18 000 zł netto na przedsiębiorstwo.

W Punkcie Informacyjnym poznańskiego biura PARP dyżuruje ekspert, który udziela konsultacji w sprawach związanych z restrukturyzacją i upadłością. Skontaktować z ekspertem można się  pod numerem telefonu 880-524-995 w każdy piątek w godzinach od 14:00 do 17.00.

Polityka Nowej Szansy i Dyrektywa restrukturyzacyjna

Tworzona obecnie w MRiT kolejna edycja Polityki Nowej Szansy zawierać będzie m.in. obecne już w polskim systemie instrumenty, tj. SWO czy Nowy Start, a także (wykonywane przez ARP) zadania wynikające ze znowelizowanej ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. W dokumencie tym znajdzie się również implementacja Dyrektywy 2019/1023.

Przyjęta w czerwcu 2019 roku przez  Radę Unii Europejskiej Dyrektywa 2019/1023 (w sprawie ram prawnych restrukturyzacji zapobiegawczej, drugiej szansy i środków zwiększających skuteczność postępowań restrukturyzacyjnych, upadłościowych i w zakresie umorzenia długów), ma doprowadzić do zharmonizowania krajowych porządków prawnych oraz utworzenia efektywnych narzędzi wczesnego ostrzegania przed niewypłacalnością. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE powinna zostać wdrożona przez państwa członkowskie nie później niż do 17 lipca 2022 roku.

Finansowe wsparcie procesów restrukturyzacyjnych

Pomocą dla MŚP zajmuje się również Agencja Rozwoju Przemysłu, która realizuje opracowaną w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Ustawę o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.

Jest to pierwszy taki instrument finansowego wsparcia ze środków publicznych, udzielany na preferencyjnych warunkach

- zaznaczyła wiceminister.

W ramach tego instrumentu Agencja Rozwoju Przemysłu oferuje trzy rodzaje pomocy dla  przedsiębiorców - głównie tych z sektora MŚP.  Celem tych programów pomocowych jest finansowanie działań naprawczych, których zadaniem jest  przywrócenie długookresowej rentowności oraz konkurencyjnej pozycji przedsiębiorcy na rynku.

{"register":{"columns":[]}}