W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaplanuj przeprowadzkę

Życie w mieście ma z jednej strony mnóstwo zalet, na przykład więcej możliwości pracy, dostęp do różnorodnych usług czy atrakcji. Z drugiej strony trudno tu o ciszę i zielone tereny w bezpośrednim sąsiedztwie. Życie z dala od miasta to więcej spokoju, bliskości z naturą i świeżego powietrza. Jedna i druga opcja ma swoje wady i zalety. Bez względu na wybór nowego miejsca zamieszkania, każda przeprowadzka to duże przedsięwzięcie. Warto je dobrze zaplanować.

Baner Przeprowadzka?

Nowy rozdział w życiu, czyli przeprowadzka. Jak ją zaplanować?

Polacy coraz częściej myślą o przeprowadzce. Powodów chęci zmiany miejsca zamieszkania jest wiele, począwszy od potrzeby większego metrażu, sytuacji rodzinnej czy poszukiwania bardziej atrakcyjnej lokalizacji. Przy wyborze nowego lokum najczęściej znaczenie ma cena i to, czy nieruchomość jest z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Jednak dla wielu najważniejszy element to lokalizacja. Tu wybór często sprowadza się do prostej odpowiedzi: do miasta czy na wieś albo przedmieścia?

Przeprowadzamy się nawet kilka razy w życiu.  Przeprowadzka jest wyzwaniem samym w sobie. Nie chodzi tu tylko o logistykę, o której myślimy w pierwszej kolejności, ale o to, dokąd się przeprowadzamy. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Wideo

Oszacuj koszty

Przede wszystkim należy sprawdzić, ile wydamy na zakup samej nieruchomości. Naturalnie cena metra kwadratowego mieszkania w dużym mieście jest wyższa. Z drugiej strony, lokum na przedmieściach lub w średniej wielkości mieście, czy też na wsi może wygenerować dodatkowe koszty. Chodzi tu m.in. o dojazdy, ogrzewanie czy prąd. Więcej informacji, które pozwolą Ci oszacować koszty życia w nowym miejscu, znajdziesz w naszej bazie wiedzy.

Wybierz swoje miejsce

Aby wybrać najlepsze dla siebie miejsce zamieszkania, warto przyjrzeć się miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego. Nie tylko w kontekście konkretnej nieruchomości, ale także okolicy, którą bierzemy pod uwagę. To my najlepiej wiemy, jakie mamy potrzeby, które nowe miejsce zamieszkania musi spełnić. Czy zależy nam na bliskości transportu publicznego, placówek edukacji, ośrodków zdrowia i innych obiektów usługowych, terenów zielonych, infrastruktury drogowej. Zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego da nam pierwsze wyobrażenie na temat okolicy, w której chcemy zamieszkać i sposobu, w jaki będzie się ona rozwijać.

Ulice, drogi, chodniki

Rozwinięta infrastruktura to nieodłączony element wielkich miast. Gęsta sieć dróg, chodników i ścieżek rowerowych z jednej strony wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, z drugiej strony zagęszczenie ruchu sprawia, że znalezienie miejsca parkingowego lub bezpieczna jazda rowerem stają się niemal niemożliwa. Z kolei z dala od miasta może się okazać, że będziemy musieli długo czekać choćby na utwardzenie drogi łączącej naszą posesję lub osiedle z drogą publiczną. Te warunki oraz własne możliwości i potrzeby, należy wziąć pod uwagę, oceniając okolicę, do której chcemy się wprowadzić.

Prąd, gaz, ogrzewanie, woda

W przypadku mediów należy pamiętać o sprawdzeniu nie tylko ich dostępności, ale też kosztów, które mogą być różne nawet w blisko sąsiadujących ze sobą miastach czy gminach. Może się też okazać, że w naszej nowej okolicy nie będzie wielu dostawców, lub są tacy, którzy nam z różnych powodów nie odpowiadają.  

Zasięg mediów, w tym Internet

To samo tyczy się na przykład Internetu czy sieci telefonicznej. Sprawdzenie dostępnych dostawców lub jakości i cen usług jest koniecznością. Dobry zasięg ma znaczenie w sytuacji konieczności nauki lub pracy zdalnej z domu, szczególnie jeśli z sieci korzysta kilku domowników jednocześnie.

Transport zbiorowy

Wykluczenie komunikacyjne jest częstszym zjawiskiem na terenach o mniejszym zagęszczeniu ludności, na przykład na wsiach. Nie oznacza to, że nie może dotykać również mieszkańców dużych miast, zwłaszcza nowych, szybko powstających osiedli, za którymi nie nadąża budowa infrastruktury. Daleki przystanek lub rzadko kursujący autobus może być problemem zarówno uczniów dojeżdżających do szkoły na wsi jak i w mieście. W takiej sytuacji często niezbędne jest posiadanie nawet dwóch samochodów, za czym z kolei idzie konieczność posiadania miejsca do ich parkowania, większe koszty utrzymania i paliwa oraz dłuższy czas spędzony w korkach.

Obiekty usługowe

Sklep otwarty do późnych godzin wieczornych może być tak samo potrzebny mieszkańcowi dużego miasta, osiedla pod miastem, miasteczka czy wsi. Bez względu na to, gdzie mieszkamy, może się zdarzyć, że w nietypowej sytuacji (na przykład w wieczór świąteczny) jedynym dostępnym punktem handlowym będzie sklep na stacji benzynowej z ograniczonym asortymentem.
Sklep jest częściej spotykany niż na przykład poczta, apteka czy szkoła lub przychodnia. Tym bardziej warto poznać swoją nową okolicę również pod tym względem, żeby potem nie tracić czasu na poszukiwania punktu usługowego.

Przeprowadzka zmienia perspektywę

Coś co dla wielu wydaje się naturalne, na przykład warzywniak otwarty w niedzielę, przystanek autobusowy opodal lub dwie apteki na pobliskim skrzyżowaniu, w nowym miejscu zamieszkania nie zawsze będzie oczywistością. Szybko przyzwyczajamy się do wygody i wiele rzeczy załatwiamy automatycznie, korzystając z utartych ścieżek. Decydując się na przeprowadzkę warto przyjrzeć się swoim potrzebom i potrzebom swoich bliskich z dystansu. Można w tym celu przygotować listę codziennych czynności i usług, od których zależy nasze bieżące funkcjonowanie.

Warto odwiedzić nowe miejsce, aby załatwić tam sprawunki, wyjść na spacer z psem, zaparkować auto w godzinach szczytu lub zaplanować przesiadkę autobusową. To sprawi, że poczujemy się mieszkańcem nowej okolicy - jeszcze przed przeprowadzką.

 

Infografika

Materiały

Zaplanuj przeprowadzkę
infografika​_zaplanuj​_przeprowadzke.png 1.72MB
{"register":{"columns":[]}}