W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mały ZUS Plus

08.01.2020

Osoba patrząca na komórkę, na której wyświetla sie kalendarz z datą 2 marca i napisem "Zgłoś sie do małego ZUS-u Plus

Co to jest Mały ZUS Plus?

Obowiązujący od 1 lutego 2020 r. Mały ZUS Plus to niższe, proporcjonalne do dochodu, składki na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców. Z rozwiązania mogą korzystać osoby, których przychód w ubiegłym roku zamknął się w kwocie 120 tys. złotych. W ten sposób przedsiębiorcy zaoszczędzą średnio nawet kilkaset złotych miesięcznie. Ulga przysługuje przez trzy lata w ciągu pięciu lat, a po upływie tego okresu – od nowa.

Jest to kolejna zmiana w prawie, którą można zaliczyć do proprzedsiębiorczych ułatwień wprowadzonych w ostatnim czasie. Co ważne, jest to zmiana uzupełniająca wobec innych nowych regulacji.

Przykład

Zaczynasz działalność. Twój miesięczny przychód jest niższy niż połowa minimalnej pensji krajowej (obecnie 1300 zł), w takiej sytuacji w ogóle nie musisz rejestrować się w CEIDG. Jeśli zacznie ci się powodzić lepiej, powinieneś założyć firmę. Możesz wtedy skorzystać z tzw. ulgi na start, czyli przez pół roku od rejestracji będziesz zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne.

Później, przez kolejne dwa lata, będziesz miał możliwość korzystania z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne. Ich wysokość w 2020 r. to ok. 247 zł. Po tym czasie korzystasz z udogodnień Małego ZUS-u Plus (jeśli spełniasz kryteria przewidziane ustawą).

Co musisz zrobić, aby skorzystać z Małego ZUS-u Plus?

Jeśli chcesz skorzystać z Małego ZUS-u Plus, oprócz spełnienia kryterium przychodowego, tj. nieprzekroczenia rocznego przychodu w wysokości 120 tys. zł, musisz również prowadzić działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Zgłoszenia do ulgi były przyjmowane do 2 marca 2020 r. Jeżeli jednak w ciągu roku zakończysz opłacanie preferencyjnych składek ZUS, wznowisz albo ponownie podejmiesz prowadzenie działalności gospodarczej, to zgłoszenia powinieneś dokonać w ciągu 7 dni.

W kolejnych latach przedsiębiorcy, którzy dotąd nie korzystali z ulgi, będą mogli zgłaszać się do niej do końca stycznia danego roku, a w przypadku, gdy wznowienie albo ponowne podjęcie działalności będzie miało miejsce w następnych miesiącach – w ciągu 7 dni.  

W przypadku korzystania z Małego ZUS-u Plus, oprócz dotychczasowego obowiązku przedłożenia informacji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o rocznym przychodzie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz o podstawie wymiaru składek, powinieneś przekazywać również dane dotyczące dochodu oraz form opodatkowania. Te dodatkowe informacje złożysz, jak dotychczas, w imiennym raporcie miesięcznym albo w deklaracji rozliczeniowej. Nie będziesz wypełniał więc żadnych nowych formularzy ani druków.

Obniżona składka może być opłacana maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności. Chodzi o to, byś miał szansę na uzbieranie stażu niezbędnego do otrzymania emerytury.

Uwaga!

Z obniżki składek nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w poprzednim roku w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystali ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT.

Z rozwiązania nie będziesz mógł skorzystać, jeśli wykonujesz działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Celem jest to, aby zapobiegać zjawisku „wypychania” pracowników z etatu na samozatrudnienie.

 

Materiały

Zapoznaj się ze szczegółami Małego ZUS-u Plus na biznes.gov.pl