W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Normy europejskie dla artykułów medycznych

24.03.2020

W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa podczas rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa Komisja Europejska wraz z organizacjami normalizacyjnymi, przemysłem i Państwami Członkowskimi pracuje nad zwiększeniem dostępności maseczek, rękawiczek jednorazowych i innych artykułów medycznych.

Normy europejskie dla urządzeń medycznych i sprzętu do ochrony osobistej

Działania w tym zakresie to m.in.:

  •  zwiększenie produkcji przez obecnych wytwórców,
  • wprowadzenie ułatwień w imporcie,
  • znalezienie alternatywnych możliwości produkcji tych wyrobów.

KE informuje, że CEN (Europejski Komitet Normalizacyjny) i CENELEC (Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki) , w porozumieniu ze wszystkimi członkami tych organizacji, są gotowe natychmiast udostępnić normy europejskie dla urządzeń medycznych i sprzętu do ochrony osobistej. Działanie to ma wesprzeć podmioty zainteresowane produkcją tych wyrobów i umożliwić im szybkie rozpoczęcie produkcji oraz wprowadzenie towarów na rynek wewnętrzny UE,  przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na poniższych stronach:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_20_502

https://www.cencenelec.eu/News/Press_Releases/Pages/PR-2020-003.aspx

Lista norm do nieodpłatnej dystrybucji na czas walki z COVID-19 - PKN