W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Notyfikacja przepisów technicznych

Obowiązek notyfikowania projektów aktów prawnych, które zawierają przepisy techniczne, wynika z dyrektywy (UE)2015/1535, ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego.

Koordynatorem krajowego systemu notyfikacji przepisów technicznych jest minister właściwy ds. gospodarki - Minister Rozwoju i Technologii (dalej MRiT)
Zadanie to realizowane jest w Departamencie Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego.


Co to są przepisy techniczne?


Zgodnie z art.1 ust. 1 lit. f dyrektywy przepisy techniczne to:
•    specyfikacje techniczne,
•    inne wymagania,
•    zasady dotyczące usług społeczeństwa informacyjnego,
•    przepisy zakazujące produkcji, przywozu, wprowadzania do obrotu i stosowania produktu lub zakazujące świadczenia bądź korzystania z usługi lub ustanawiania dostawcy usług.


Kto i kiedy notyfikuje?


Ocena, czy projekt zawiera przepisy techniczne w rozumieniu dyrektywy 2015/1535/UE i czy podlega notyfikacji to OBOWIĄZEK MINISTRA WŁAŚCIWEGO - AUTORA PROJEKTU (§ 27 ust. 3 pkt 4 lit. b  Regulaminu pracy Rady Ministrów).
MRiT może wyrazić swoją opinię w konsultacjach międzyresortowych (§ 41 Regulaminu pracy RM).
W ramach dyrektywy (UE)2015/1535 notyfikuje się wyłącznie PROJEKTY aktów prawnych (procedura wyklucza możliwość notyfikowania już obowiązującego aktu).
Projektodawca przekazuje do koordynatora krajowego systemu projekt aktu w celu notyfikowania go Komisji Europejskiej na następujących etapach prac legislacyjnych (zgodnie z Regulaminem pracy RM):
•    projekt ustawy - po przyjęciu przez Radę Ministrów (§ 130 ust.1)
•    projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów – przed skierowaniem projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów do podpisu Prezesa Rady Ministrów (§ 135 ust.1 pkt 2)
•    projekt rozporządzenia Rady Ministrów– po wstępnej akceptacji projektu (§136 ust.1-2)
•    projekt rozporządzenia ministra– po rozpatrzeniu (lub zwolnieniu) przez komisję prawniczą RCL (§ 144 ust.1-2)


Jak notyfikować?

 

Notyfikowanie projektu aktu prawnego do Komisji Europejskiej wymaga przekazania do MRiT wniosku o wszczęcie procedury notyfikacji (pisma podpisanego przez uprawnioną osobę).

Projekty aktów prawnych notyfikuje się online.

Komisja Europejska uruchomiła – poczynając od 16 maja 2023 r. - nowy system notyfikowania online – w bazie TRIS-TBT. Dostęp do tej bazy jest limitowany – mają go:
•    Manager Jednostki Centralnej – koordynator krajowego systemu notyfikacji (wyznaczony pracownik MRiT) – ma pełne uprawnienia dostępu do systemu, w tym do przekazania wypełnionego formularza oraz notyfikowanego projektu do Komisji;
•    Użytkownik jednostki centralnej – osoby wyznaczone w poszczególnych ministerstwach do współpracy z koordynatorem krajowym i zgłoszone do Komisji za jego pośrednictwem. Użytkownik jednostki centralnej ma uprawnienia do wypełniania formularza online, zamieszczania tekstu notyfikowanego projektu i innych wymaganych dokumentów, nie ma jednak uprawnień do przekazania notyfikacji do Komisji;
•    Użytkownik TYLKO do odczytu – użytkownicy ci mają dostęp do informacji w limitowanej bazie danych TRIS-TBT, jednak nie mają możliwości wprowadzania jakichkolwiek zmian w systemie.

Formularz online wypełnia Użytkownik jednostki centralnej
Użytkownik jednostki centralnej zamieszcza także wszystkie wymagane procedurą dokumenty, czyli
•    projekt aktu prawnego (w formacie Word)
•    OSR (jako osobny plik, w formacie Word)
•    uzasadnienie projektu
•    teksty bazowe (akty prawne na podstawie których wydawany jest dany projekt, wcześniejsze wersje jeśli projekt jest aktem zmieniającym)
•    opcjonalnie - dodatkowe dokumenty pomocnicze, typu tabele, schematy etc.

Tak wypełniony przez użytkownika jednostki centralnej formularz przekazywany jest do zatwierdzenia do koordynatora krajowego systemu notyfikacji, który po sprawdzeniu prawidłowości wypełnienia formularza przekazuje go w systemie do Komisji.

W celu zapewnienia płynnego przejścia na nowy system MRiT utrzymuje równolegle dotychczasowy system – czyli obowiązek przesłania przez projektodawcę do koordynatora krajowego systemu notyfikacji wszystkich wymaganych procedurą dokumentów (w wersji elektronicznej, na adres: notyfikacjaPL@mrit.gov.pl).


Notyfikacja przepisów technicznych - na czym polega?


Po przesłaniu projektu i wniosku notyfikacyjnego do Komisji Europejskiej wyznaczany jest 3-miesięczny okres obowiązkowego wstrzymania prac legislacyjnych (tzw. standstill),  liczony od następnego dnia po zgłoszeniu.
W tym okresie do projektu mogą być zgłaszane komentarze i/lub opinie szczegółowe przez KE i/lub państwa członkowskie.
Uwagi do projektu mogą zgłaszać także podmioty gospodarcze (poniżej informacja jak to zrobić).


Kto i jak może zgłosić uwagi do notyfikowanych projektów krajowych i z innych państw członkowskich UE?


Przedsiębiorco możesz mieć wpływ na końcowe brzmienie przepisów, które będą cię dotyczyć.
Aby zapoznać się z projektami notyfikowanymi przez poszczególne państwa członkowskie wejdź na stronę TRIS. Z menu wybierz opcję: Szukaj w bazie danych i wpisz własne kryteria wyszukiwania.
Aby przesłać bezpośrednio do Komisji Europejskiej swoją opinię nt. wybranego projektu wejdź na stronę TRIS, a następnie z menu wybierz opcję Ty i procedura, a następnie ‘Zabierz głos’.
Przedsiębiorco, jeśli znasz numer pod którym notyfikowano interesujący cię projekt możesz skorzystać z opcji bezpośrednio na stronie projektu w zakładce "Uwagi". Uwagi można zgłaszać w dowolnym języku urzędowym UE. Tłumaczenia uwag nie będą publikowane na stronie internetowej. Uwagi są przyjmowane tylko do godz. 23:59:59 czasu środkowoeuropejskiego, w dniu zakończenia okresu zawieszenia.
Aby być na bieżąco z nowymi notyfikacjami w wybranej przez siebie dziedzinie dopisz się do listy mailingowej. Wejdź na stronę TRIS, a następnie w menu wybierz opcję ‘Ty i procedura’, a następnie 'Subskrybować’.


Konsekwencje braku notyfikacji


Jeśli zachodzi podejrzenie ominięcia przez państwo członkowskie procedury notyfikacji, Komisja Europejska może z własnej inicjatywy wszcząć postępowanie w tej sprawie i podjąć dalsze kroki, łącznie ze skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE (art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej). Także zainteresowane podmioty (osoby fizyczne i prawne) mogą dochodzić swoich praw przed sądem krajowym.
W kwietniu 1996 r. Trybunał Sprawiedliwości ustanowił zasadę, że niedopełnienie obowiązku notyfikacji powoduje, że dane przepisy techniczne stają się nieważne, a zatem nie mają one mocy obowiązującej w stosunku do osób fizycznych (sprawa C-194/94 CIA Security). Należy podkreślić, że w prawie UE obowiązuje tzw. wykładnia pro unijna, w myśl której niezgodne z prawem unijnym przepisy krajowe nie powinny być stosowane, pomimo ich dalszego obowiązywania (sprawa C-106/77 Simmenthal).


Słowniczek


•    produkt - oznacza każdy wyprodukowany przemysłowo produkt lub każdy produkt rolniczy, włącznie z produktami rybnymi;
•    usługa społeczeństwa informacyjnego – usługa normalnie świadczona za wynagrodzeniem, na odległość, drogą elektroniczną i na indywidualne żądanie odbiorcy usług;
•    specyfikacja techniczna - opisuje wymagane cechy produktu, takie jak: wymiary, oznakowanie, opakowanie, poziom jakości, procedury oceny zgodności itp. Termin ten obejmuje również metody produkcji oraz przetwórstwa;
•    inne wymagania - wymagania nałożone na produkt w celu ochrony, w szczególności konsumentów i środowiska, oraz warunki użytkowania, powtórne przetwarzanie lub ponowne zastosowanie. Warunki te mogą jednak mieć istotny wpływ na skład lub rodzaj produktu lub jego obrót.


Kontakt


Odpowiedzi na ewentualne pytania można uzyskać pod adresem: notyfikacjaPL@mrit.gov.pl lub telefonicznie (+48) 22 411 93 94.

 

Materiały

 

Materiały

formularz notyfikacyjny
eForm16pts​_v3.pdf 0.83MB
formularz do korespondencji
eForm6pts​_MS​_v2.pdf 0.54MB
Instrukcja wypełniania formularza notyfikacyjnego
DOT​_IV​_Instrukcja​_formularz​_a.pdf 0.05MB
Kody produktów
DOT​_IV​_Kody​_prod​_A4.pdf 0.11MB
Przewodnik​_po​_dyrektywie​_2015​_1535
Przewodnik​_po​_dyrektywie​_2015​_1535.pdf 0.91MB
Kody​_wiadomości​_PL
Kody​_wiadomości​_PL.pdf 0.11MB
Tryb​_pilny​_broszura​_KE
Tryb​_pilny​_broszura​_KE.pdf 0.08MB
Środki​_fiskalne​_broszura​_KE
Środki​_fiskalne​_broszura​_KE.pdf 0.40MB
Jedno​_okienko​_broszura​_KE​_PL
Jedno​_okienko​_broszura​_KE​_PL.pdf 0.20MB
dyrektywa​_UE​_2015​_1535
dyrektywa​_UE​_2015​_1535​_PL.pdf 0.38MB
{"register":{"columns":[]}}