W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pozwolenia na obrót towarami wykorzystywanymi jako narzędzia tortur

Pozwolenie na obrót towarami wykorzystywanymi jako narzędzia tortur można uzyskać po spełnieniu wymagań określonych w rozporządzeniu Rady (WE) NR 1236/2005 z dnia 27 czerwca 2005 r. w sprawie handlu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania (Dz.U. L 200 z 30.7.2005), zmienionym ostatnio przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/2134 z dnia 23 listopada 2016 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 1236/2005 w sprawie handlu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania (Dz.U. UE L 338 z 13.12.2016).

W Rozporządzeniu 1236/2005 ustanawia się przepisy unijne dotyczące handlu z państwami trzecimi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci lub do zadawania tortur, lub do innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania oraz przepisy dotyczące świadczenia usług pośrednictwa, pomocy technicznej, szkoleń i reklamy w związku z takimi towarami.
Wnioskodawca może wystąpić z wnioskiem o wydanie pozwolenia indywidualnego lub pozwolenia globalnego. W Rozporządzeniu 1236/2005 ustanawia się także generalne unijne pozwolenie na wywóz niektórych towarów, zgodnie z załącznikiem IIIb.

Kryteria i procedury udzielania pozwoleń oraz rodzaje pozwoleń określa Rozporządzenie 1236/2005. 

Pozwolenia na wywóz, przywóz, tranzyt, dotyczące usług pośrednictwa i pomocy technicznej są wydawane na formularzach zgodnych ze wzorami zamieszczonymi z załącznikach do Rozporządzenia 1236/2005.

Wywóz, przywóz i tranzyt towarów wymienionych w załączniku II oraz świadczenie usług pośrednictwa w związku z tymi towarami, niezależnie od ich pochodzenia, jest niedozwolone.
W drodze odstępstwa, właściwy organ może udzielić pozwolenia na wywóz, przywóz lub tranzyt towarów określonych w załączniku II oraz dostarczanie związanej z nimi pomocy technicznej, jeśli zostanie wykazane, że w państwie przeznaczenia będą one użyte wyłącznie w celu publicznego wystawienia w muzeum ze względu na ich znaczenie historyczne.
Na obrót towarami wymienionymi w załączniku III i IIIa wymagane jest uzyskanie pozwolenia, niezależnie od pochodzenia takich towarów. Pozwolenie nie jest jednak wymagane w przypadku towarów, które są jedynie przewożone przez obszar celny Unii, tj. takich, którym nie nadano innego przeznaczenia celnego niż procedura tranzytu zewnętrznego w rozumieniu art. 226 rozporządzenia (UE) nr 952/2013, łącznie ze składowaniem towarów nieunijnych w wolnym obszarze celnym.

Załącznik III i IIIa nie obejmuje:

  1. broni palnej podlegającej kontroli na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 258/2012;
  2. produktów podwójnego zastosowania podlegających kontroli na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 428/2009; oraz
  3. towarów podlegających kontroli zgodnie ze wspólnym stanowiskiem Rady 2008/944/WPZiB.

Kto może wystąpić z wnioskiem?

Z wnioskiem o wydanie pozwolenia może wystąpić osoba mieszkająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub podmiot posiadający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jakie dokumenty należy złożyć?

Wnioskodawca składa wniosek wraz z następującymi załącznikami:

  • umowę dotyczącą obrotu;
  • oświadczenie końcowego użytkownika w przypadku wywozu lub przywozu, zawierające informacje o końcowym zastosowaniu towarów.

Uwaga!

Do dokumentu sporządzonego w języku obcym należy dołączyć tłumaczenie tego dokumentu na język polski.

Gdzie należy złożyć wniosek?

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
Departament Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego
Wydział Kontroli Eksportu
Pl. Trzech Krzyży 3/5
00-507 Warszawa

Ile będziesz czekać na wydanie pozwolenia?

Pozwolenia są wydawane bez zbędnej zwłoki, z zastrzeżeniem, że wniosek jest wypełniony poprawnie, a wszystkie wymagane załączniki zostały przekazane w komplecie.

Opłaty

Brak opłat za wydanie pozwolenia.

Pozwolenia generalne

Generalne unijne pozwolenie na wywóz EU GEA 1236/2005 obejmuje towary wymienione w którejkolwiek pozycji w załączniku IIIa do rozporządzenia Rady (WE) nr 1236/2006.
Warunki i wymogi dotyczące korzystania z niniejszego generalnego pozwolenia na wywóz określa ww. rozporządzenie.
Eksporterzy, którzy korzystają z niniejszego generalnego pozwolenia na wywóz EU GEA 1236/2005, powiadamiają organ kontroli obrotu o pierwszym przypadku skorzystania z niniejszego generalnego pozwolenia na wywóz nie później niż 30 dni po dokonaniu pierwszego wywozu.
Eksporterzy zgłaszają również w zgłoszeniu celnym, że korzystają z niniejszego generalnego pozwolenia na wywóz EU GEA 1236/2005, zaznaczając w polu 44 odpowiedni kod znaleziony w bazie danych TARIC.

Dane kontaktowe:

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
Departament Obrotu Towarami Wrażliwymi i Bezpieczeństwa Technicznego
Pan Norbert Kowalski
e-mail: Norbert.Kowalski@mpit.gov.pl

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.01.2019 11:47 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
Pierwsza publikacja:
14.01.2019 11:47 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
{"register":{"columns":[]}}