W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szybki szacunek PKB w II kwartale 2019 roku – komentarz

14.08.2019

Produkt Krajowy Brutto w II kw. 2019 r. wzrósł o 4,4% według szybkiego szacunku GUS (szczegółowe dane GUS przedstawi 30 sierpnia). To niewątpliwie dobry wynik, który wg wstępnych i niepełnych szacunków Eurostatu (brak danych z Estonii, Irlandii, Grecji, Chorwacji, Luksemburga, Malty i Słowenii) plasuje Polskę na 3. miejscu wśród krajów UE (za Węgrami i Rumunią) pod względem wzrostu gospodarczego. Wyniki PKB za II kwartał dla wszystkich krajów Eurostat poda 6 września.

Wykres przedstawiający wysokość Produktu Krajowego Brutto w II kwartale 2019 - 4,1 oraz informacja o jego wzroście o 4,4%.

Głównym czynnikiem wzrostu w II kwartale 2019 roku pozostała konsumpcja, stymulowana transferami społecznymi. Dynamikę PKB silnie wspierały także nakłady brutto na środki trwałe. Dobre dane w przemyśle i budownictwie w II kwartale zapowiadają prawdopodobnie dalszy wzrost inwestycji.

Z danych płynących z całej gospodarki jasno widać, że gospodarka polska jest silna, a osiągnięcie poziomu wzrostu gospodarczego w 2019 r. zdecydowanie powyżej 4 proc. jest możliwe.