W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W ostatnich latach w Polsce nastąpiła istotna redukcja zasięgu ubóstwa

16.05.2019

W Polsce w ostatnich latach mamy do czynienia z istotnym spadkiem zasięgu ubóstwa ekonomicznego, szacowanego na podstawie badania budżetów gospodarstw domowych. W 2017 r. (ostatnie dostępne dane GUS) stopa ubóstwa skrajnego spadła do poziomu 4,3%, czyli o 3,1 pkt. proc. w ciągu 4 lat.

wykres przedstawiający spadek zasięgu ubóstwa w Polsce w latach 2013-2017 z 7,4 proc. do 4,3 proc.

W IV kw. 2017 r. dla gospodarstwa 1-osobowego minimum egzystencji wynosiło 582 zł, natomiast dla gospodarstwa 4-osobowego było to 1571 zł. Zgodnie z metodologią GUS, konsumpcja poniżej minimum egzystencji, będącym jednocześnie granicą ubóstwa, utrudnia przeżycie i stanowi zagrożenie dla biologicznego rozwoju człowieka. Poniżej tej granicy mówimy o ubóstwie skrajnym.

Tak istotna redukcja ubóstwa nastąpiła w naszym kraju m.in. dzięki wprowadzonym pakietom socjalnym, takim jak świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus, a także wskutek pozytywnych zmian na rynku pracy, np. dynamicznego wzrostu płacy minimalnej.

Znaczącą poprawę, pod względem wyzwolenia się z ubóstwa, odczuły przede wszystkim rodziny wielodzietne i osoby samotnie wychowujące dzieci, osoby z niższym wykształceniem oraz mieszkańcy wsi. To bardzo pozytywna tendencja, biorąc pod uwagę spójność społeczną oraz długofalowy interes Polski. Zrównoważony rozwój gospodarczy i silna klasa średnia stanowią ważny stabilizator bezpieczeństwa ekonomicznego kraju.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.05.2019 10:13 Sonia Sobczyk
Pierwsza publikacja:
16.05.2019 10:13 Sonia Sobczyk