Konferencja: Redukcja kosztów budowy sieci szerokopasmowych

Czy ubiegłoroczna nowelizacja Megaustawy wpływa na obniżenie kosztów budowy sieci szerokopasmowych? Dlaczego infrastruktura telekomunikacyjna jest tak ważna dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju? Jakie prowadzimy działania w zakresie szeroko rozumianej cyfryzacji? Odpowiedzi na te pytania można było poznać podczas konferencji „Redukcja kosztów budowy sieci szerokopasmowych”, zorganizowanej 14 września br. przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Minister Anna Streżyńska podczas otwarcia konferencji mówiła jak ważna jest kwestia budowy sieci szerokopasmowych i współpracy w tym zakresie. Podkreśliła także aspekt wyrównywania szans edukacyjnych, jakie stworzy Ogólnopolska Sieć Edukacyjna powstająca za sprawą ustawy, której projekt został przyjęty przez Radę Ministrów 12 września br. Szefowa MC poruszyła również kwestię budowy i rozwoju sieci 5G w Polsce, a więc opublikowanie do publicznych konsultacji w terminie do końca roku Strategii „5G dla Polski”, a także wyznaczenie jednego miasta w Polsce do wdrożenia pilotażu sieci 5G. Podsumowując zwróciła się do wszystkich, aby w dobie cyfrowej rewolucji nie zapominać o rzeczywistych kontaktach międzyludzkich w szczególności z najbliższymi.

Do podsumowania Minister Streżyńskiej w swoim wystąpieniu nawiązał przedstawiciel MC Grzegorz Czwordon prezentując przyszłość związaną z budowanymi sieciami szerokopasmowymi. Pokazując inteligentne (smart) rozwiązania oparte w szczególności na światłowodach i sieciach 5G w ramach smart cities podkreślił, że kolejnym etapem cyfrowej transformacji będzie smartyzacja. Wdrożenie tych rozwiązań pozwoli „cyfrowym” obywatelom rozwijać swoje możliwości, zaoszczędzić pieniądze, ale przede wszystkim zaoszczędzić czas dla siebie, rodziny czy znajomych.

Wcześniej Zastępca Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Krzysztof Dyl, przedstawił perspektywy rozwoju sieci szerokopasmowych z punktu widzenia regulatora rynku.

Z kolei przedstawiciel MC Dominik Kopera przedstawił informacje o celach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej oraz o wynikach dotychczasowych konkursów na budowę sieci szerokopasmowych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, a także przedstawił plany związane z III naborem wniosków o dofinansowanie. Na zakończenie poinformował w skrócie o instrumentach finansowych, służących wspieraniu małych i średnich przedsiębiorców telekomunikacyjnych w ramach tego programu.

W dalszej części konferencji odbyły się wykłady merytoryczne oraz dyskusje z przedstawicielami administracji publicznej, samorządów oraz przedsiębiorców telekomunikacyjnych, których celem była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie realizacji procesu inwestycyjnego w sieci szerokopasmowe, w szczególności w kontekście zmian prawnych, które miały miejsce w ostatnich latach.

Poniżej zamieszczamy materiały konferencyjne:

Krzysztof Dyl, Pobierz plik: pdf Krzysztof Dyl, "Wspieranie budowy sieci szerokopasmowych"

Rozmiar : 0.58MB

Grzegorz Czwordon, Pobierz plik: pdf Grzegorz Czwordon, "Bądźmy SMART – przyszłość oparta na (wy)budowanych sieciach szerokopasmowych"

Rozmiar : 0.63MB

Dominik Kopera, Pobierz plik: pdf Dominik Kopera, "PO PC – budowa sieci szerokopasmowych oraz podłączanie szkół do internetu"

Rozmiar : 0.45MB

Arleta Adamus i Agnieszka Ludwikowska, Pobierz plik: pdf Arleta Adamus i Agnieszka Ludwikowska, "Megaustawa po nowelizacji"

Rozmiar : 0.52MB

Piotr Zychowicz, Pobierz plik: pdf Piotr Zychowicz, "Koordynacja robót budowlanych oraz budowa sieci szerokopasmowych po nowelizacji Megaustawy"

Rozmiar : 0.53MB

Joanna Antczak, Pobierz plik: pdf Joanna Antczak, "Punkt informacyjny ds. telekomunikacji"

Rozmiar : 0.85MB

Bartłomiej Naróg, Pobierz plik: pdf Bartłomiej Naróg, "Drogi publiczne, jako korytarz inwestycyjny budowy sieci szerokopasmowych"

Rozmiar : 0.91MB

Bożena Sienkiewicz, Pobierz plik: pdf Bożena Sienkiewicz, "Dobre praktyki wsparcia budowy sieci szerokopasmowych"

Rozmiar : 0.4MB

Broszura Ministerstwa Cyfryzacji Pobierz plik: pdf Broszura Ministerstwa Cyfryzacji "Opłaty za zajęcie pasa drogowego w inwestycjach telekomunikacyjnych"

Rozmiar : 2.92MB

Broszura Ministerstwa Cyfryzacji Pobierz plik: pdf Broszura Ministerstwa Cyfryzacji "Megaustawa i redukcja kosztów budowy sieci szerokopasmowych"

Rozmiar : 1.08MB

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 22.11.2017 13:18
Osoba publikująca: Dominika Waligórska
Zmodyfikowano: 20.11.2017 10:10
Osoba modyfikująca: Dominika Waligórska