W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport „Czas na przyspieszenie. Cyfryzacja Polski”

24.02.2016

- Zakończył się pewien etap budowy gospodarki cyfrowej, społeczeństwa cyfrowego, a rozpoczyna następny, który jest naszą największą szansą. Z szansy tej chcemy skorzystać i na tę szansę chcemy postawić – powiedział Witold Kołodziejski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, podczas otwarcia debaty prezentującej raport pt. „Czas na przyspieszenie. Cyfryzacja Polski”.

- Raport został opublikowany w szczególnie istotnym dla polityki cyfrowej 2016 roku - kontynuował wiceszef resortu cyfryzacji, podczas prezentacji raportu Polityki Insight. - Istotnym na poziomie krajowym, jak i unijnym, bo zgodnie z zapowiedziami Komisji Europejskiej zawartymi w strategii Jednolitego rynku cyfrowego, w tym roku możemy się spodziewać szeregu inicjatyw tak legislacyjnych, jak i poza legislacyjnych. Będą one stanowiły podstawę do dalszych prac na forum unijnym w nadchodzących latach. Natomiast na poziomie krajowym nie sposób nie wspomnieć o ogłoszonych w styczniu 2016 r., przez Ministra Cyfryzacji, Kierunkach Działań Strategicznych w obszarze informatyzacji usług publicznych - wymieniał minister Kołodziejski. - Wszystkie te działania będą bardzo istotne z punktu widzenia późniejszego rozwoju rynku cyfrowego w Polsce – podkreślił.

Wiceminister cyfryzacji zaznaczył też, że jeżeli mówimy o gospodarce cyfrowej, to mówimy o świecie i społeczeństwie informacyjnym, w którym partycypują obywatele, przedsiębiorcy, urzędy, jak i udział ma Strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego, czyli biznes, handel, przemysł, internet przedmiotu, regulacja platform i cybrebezpieczeństwo. - Społeczeństwo, które chcemy by w coraz większym stopniu partycypowało w zdobyczach technologicznych, musi czuć się bezpiecznie i musi mieć zaufanie do proponowanych on-line usług – powiedział Witold Kołodziejski.

Zdaniem wiceszefa MC cyfryzacja jest transformacją państwa. - To nie jest zakup systemów i sprzętu. To wykorzystanie nowych technologii, żeby państwo mogło stać się usługowe. Transformacja cyfrowa to tak naprawdę transformacja administracji rządowej. To przemodelowanie całej filozofii funkcjonowania państwa. Jak powiedział wiceszef resortu cyfryzacji, państwo nastawione na obywatela pełni rolę służebną, a technologia IT to narzędzie, które tej transformacji ma służyć. - Dostęp obywatela w modelu 365/7/24 dziś jest już realny. Chcemy by transformacja cyfrowa zlikwidowała bariery, zmieniła nawyki urzędników, podejścia i funkcjonowania państwa i by była nie tylko zmianą technologiczną, lecz cywilizacyjną – zaakcentował Witold Kołodziejski, sekretarz stanu w MC.  

Przypomniał również, że dziś wchodzi w życie dyrektywa o powtórnym wykorzystaniu danych z sektora publicznego. - Wejdzie w życie w postaci ustawy, którą jeszcze dziś będziemy procedować na kolejnej sejmowej komisji. Wprowadzi rewolucję zarówno na europejskim, jak i polskim rynku usług – zapowiedział wiceszef Ministerstwa Cyfryzacji.

Prace parlamentarne, które dobiegają końca, dotyczą ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, która implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/37/UE z 26 czerwca 2013 r. zmieniającą dyrektywę 2003/98/WE w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. - Najważniejsza zmiana, jaką wprowadza ustawa polega na poszerzeniu zakresu ponownego wykorzystywania również na biblioteki, muzea i archiwa – zaznaczył minister Kołodziejski. - Jednocześnie udało się nam poszerzyć zakres ustawy o dane będące w posiadaniu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwowego Instytutu Geologicznego.  Od 1 stycznia 2017 r. te dane po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat będą dostępne - poinformował.

Dodał, że informacja sektora publicznego jest dziś ważnym materiałem wyjściowym dla produktów i usług związanych z zasobami cyfrowymi o niewykorzystanym dotychczas potencjale. - Podmioty publiczne wytwarzają, gromadzą lub przechowują ogromną ilość informacji i treści, poczynając od danych statystycznych czy gospodarczych, poprzez materiały archiwalne, po zdigitalizowane księgozbiory lub kolekcje dzieł sztuki. Wraz z rewolucją cyfrową istotnie wzrosła wartość tego źródła dla innowacyjnych produktów lub usług wykorzystujących takie zasoby. Mam nadzieję, że dzięki tej ustawie, możliwe będzie pełne wykorzystanie tego potencjału – powiedział wiceszef resortu cyfryzacji.

W trakcie wystąpienia Witold Kołodziejski zapewnił, że ministerstwo chce stworzyć jednolity system identyfikacji, by każdy obywatel miał narzędzia do potwierdzania swojej tożsamości, by nie potrzebował kolejnych dokumentów i wizyt w instytucjach w trakcie załatwiania spraw urzędowych. – Chcemy by pierwszeństwo miała postać cyfrowa, a nie analogowa. Dokument powinien być wydrukowany tylko w nadzwyczajnych sytuacjach – podkreślił. – Każdy urząd powinien dążyć do takiego standardu działania.   

W spotkaniu uczestniczył również Krzysztof Szubert, doradca strategiczny Ministra Cyfryzacji, który przedstawił założenia „Kierunków Działań Strategicznych w obszarze informatyzacji usług publicznych” zawarte w dokumencie opracowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
20.11.2017 10:10 Joanna Marczak-Redecka
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:18 Joanna Marczak-Redecka
{"register":{"columns":[]}}