Aplikacja mObywatel dostępna również na iOS

Ilustracja do artykułu

Od kilku miesięcy możemy korzystać z bezpłatnej aplikacji na smartfon - mObywatel. Dzięki pilotażowemu rozwiązaniu, które przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji, ponad 35 tys obywateli ma już szybki dostęp do swoich mDokumentów. Pierwszą usługą dostępną w aplikacji jest mTożsamość. Od 31 stycznia br. aplikacja jest również dostępna na urządzenia z systemem iOS.

Rozwiązanie to przyda się w codziennych sytuacjach, choćby takich jak stłuczka samochodowa. Uczestnicy stłuczki, którzy w kilkanaście sekund ściągną na swoje smartfony z Google Play lub App Store aplikację, będą mogli wymienić się informacjami potrzebnymi do rozwiązania sprawy. I ujawnią tylko tyle danych, ile wymaga sytuacja, nie więcej.

Jak to działa?

Za pomocą mTożsamości potwierdzimy swoją tożsamość w kontaktach z innymi obywatelami. Podczas przykładowej stłuczki samochodowej wyświetlimy swoje dane na ekranie telefonu, a następnie przekażemy je drugiej osobie – na telefon. Wtedy też automatycznie pobierzemy

i zapiszemy w swoim telefonie jej dane, ale pod warunkiem, że obaj uczestnicy stłuczki będą użytkownikami aplikacji mObywatel. mTożsamość umożliwia również potwierdzenie naszej tożsamości w sklepach i punktach usługowych, w których obsługa korzysta z mWeryfikatora – aplikacji do sprawdzania tożsamości użytkowników mObywatela. Nie ma powodu do obaw - wymiana danych jest chroniona certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

O czym warto pamiętać?

Aplikacja jest bezpłatna i może z niej skorzystać każdy, kto jest pełnoletni i ma:

  • ważny dowód osobisty,
  • profil zaufany (eGo),
  • smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 6.0 (lub nowszej) wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny,
  • aktywną aplikację mObywatel,
  • połączenie z internetem.

mTożsamość korzysta z aktualnych danych (znajdujących się w rejestrach państwowych) takich jak: imię, nazwisko, data urodzenia, numeru PESEL, czyli danych z rejestru PESEL, oraz zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument - czyli danych z Rejestru Dowodów Osobistych. I właśnie te dane możemy w każdej chwili wyświetlić na ekranie swojego smartfona.

Natomiast przekazać komuś lub pobrać od kogoś (z telefonu na telefon) możemy tylko część z nich i są to: imię i nazwisko, zdjęcie i numer dowodu oraz informację, kto go wydał.

Od teraz aplikacja jest dostępna również na urządzenia z iOS i umożliwia przekazywanie danych między urządzeniami wyposażonymi w ten system.

O czym trzeba pamiętać?

Dzięki mTożsamości sprawdzimy tożsamość i wymienimy się danymi bez spisywania, skanowania czy fotografowania dowodu osobistego. Trzeba jednak pamiętać, że wymienimy się danymi tylko z innymi użytkownikami aplikacji mObywatel. mTożsamość nie zastąpi też dowodu osobistego w banku, urzędzie, podczas kontroli drogowej lub przekraczania granicy.

Ze względów bezpieczeństwa dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajemy go przy aktywacji aplikacji - jest przypisany do użytkownika i jego telefonu. Dostęp do danych jest zabezpieczony hasłem dostępu, które wybieramy przy aktywacji aplikacji.

Wiarygodność danych innej osoby potwierdza status certyfikatu. Zobaczymy go podczas wymiany danych oraz w historii pobranych danych. Dodatkowo możemy sprawdzić aktualność certyfikatu online.  Trzeba pamiętać, że dane, które pobieramy od innego użytkownika za pomocą mTożsamości, podlegają przepisom o ochronie danych osobowych, dóbr osobistych i prywatności. To oznacza, że nie możemy ich publikować ani udostępniać innym osobom.

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad tym, by już wkrótce w aplikacji mObywatel pojawiła się m.in. mLegitymacja Studencka.

Aplikację przygotowało MC we współpracy z NASK i COI.

Poznaj mDokumenty w aplikacji mObywatel

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 31.01.2018 14:01
Osoba publikująca: Paweł Ratyński
Zmodyfikowano: 31.01.2018 14:01
Osoba modyfikująca: Paweł Ratyński