Brexit – broszura informacyjna dla polskich przedsiębiorców

Brexit – broszura informacyjna dla polskich przedsiębiorców

12 września br., na konferencji prasowej w Warszawie wiceminister przedsiębiorczości i technologii, pan Marcin Ociepa oraz wiceminister spraw zagranicznych, pan Konrad Szymański zaprezentowali broszurę „Brexit – co powinien wiedzieć przedsiębiorca?”.

Publikacja ma pomóc w przygotowaniach i pokazać możliwy wpływ brexitu na polski biznes. Przedstawione w niej zostały dwa scenariusze:

  • Pierwszy to „uporządkowany  brexit”, który gwarantuje stabilność dotychczasowych relacji gospodarczych poprzez zachowanie okresu przejściowego we wzajemnej wymianie handlowej.
  • Drugi scenariusz, tzw. „twardy brexit”, oznacza, że z chwilą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stanie się ona z dnia na dzień „państwem trzecim”z wszystkimi tego konsekwencjami dla relacji handlowych (konieczność uzyskania szeregu pozwoleń, cła i kontrole graniczne).

Każdy z tych wariantów oznacza dużą zmianę dla polskich przedsiębiorców. Skutki brexitu wpłyną na przedsiębiorców, eksportujących i importujących towary i usługi z jednolitego rynku. 

Broszura jest dostępna na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 14.09.2018 10:14
Osoba publikująca: Kinga Graczyk
Zmodyfikowano: 14.09.2018 10:09
Osoba modyfikująca: Kinga Graczyk