W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budowa i wdrożenie Węzła Transgranicznego

Efektami uruchomienia Węzła Transgranicznego jest techniczne udostępnienie możliwości, pozwalających na logowanie jednym loginem i hasłem polskiego obywatela w usługach elektronicznych państw członkowskich UE, oraz obywatela innego państwa UE w polskich usługach elektronicznych tzw. logowanie transgraniczne.

Uruchomiony produkcyjnie w 2018 roku Węzeł Transgraniczny jest rozwiązaniem, które udostępnia techniczne możliwości użycia przez obywateli Polski krajowych środków identyfikacji elektronicznej (po zakończeniu ich notyfikacji) w usługa elektronicznych innych państw. Węzeł ten umożliwia także obywatelom państw UE na zasadach wzajemności wykorzystywać swoje krajowe systemy jednego loginu i hasła do zalogowania się w polskich usługach elektronicznych, takich jak np. biznes.gov.pl.

Węzeł Transgraniczny jest systemem bliźniaczym dla systemu Węzła Krajowego Identyfikacji Elektronicznej (login.gov.pl). Ponieważ każdy kraj członkowski UE realizuje swoje usługi elektroniczne oraz systemy jednego logowania w różny sposób, w zależności od jego specyfiki prawnej i organizacyjnej, Węzeł Transgraniczny zapewnia mechanizmy integracji polskiego Węzła Krajowego z odpowiednimi systemami innych krajów UE.

Dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa logowania przyjęto, że do systemu logowania transgranicznego są dopuszczone jedynie notyfikowane, czyli sprawdzone pod względem bezpieczeństwa i zaakceptowane przez kraje UE, systemy logowania państw członkowskich UE.

Aktualnie Polska przygotowuje się do notyfikacji Profilu Zaufany i Profilu Osobistego oraz trwa integracja z polskim Węzłem Transgranicznym węzłów transgranicznych pozostałych krajów UE wraz ich notyfikowanymi środkami identyfikacji.

Rozwój systemu Węzła Transgranicznego realizowany jest w ramach projektu pn. Rozwój Cyfrowej Tożsamości.

Status projektu

Zrealizowany

Zaangażowani

Instytucja odpowiedzialna:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/ Ministerstwo Cyfryzacji

Współpracują:

Państwowy Instytut Badawczy NASK/ Instytut Maszyn Matematycznych

Projekt a dokumenty strategiczne

Projekt zrealizował założenia następujących dokumentów o charakterze strategicznym:

  • Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, Warszawa, 27.09. 2016 r. (MP 2016 poz. 1106 )
  • Plan Działań Ministra Cyfryzacji — załącznik do Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, Warszawa, 27.09.2016 r. (MP 2016 poz. 1106 )
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.11.2020 08:41 Jakub Karpowicz
Pierwsza publikacja:
27.02.2018 09:16 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}