W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#CyberbezpiecznySamorząd – o tym trzeba pamiętać

22.02.2021

Celem ataków cyberprzestępców może być każdy. Coraz częściej są nimi także samorządy. Przypominamy, jakie obowiązki na włodarzy nakłada ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Grafika wektorowa prezentująca system cyberbezpieczeństwa - ikony haseł, zabezpieczeń, kluczy. Wszystko utrzymane w jasnopomarańczowych i fioletowych kolorach.

- Większy nacisk na procedury związane z cyberbezpieczeństwem w organizacji to w dzisiejszych czasach konieczność. Cyberataki mogą sparaliżować pracę urzędu. Warto zrobić wszystko, by temu zapobiegać – apeluje minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Cyberobowiązki

W poniedziałek przekazał i przypomniał samorządom rekomendacje wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Chodzi m.in. o zgłaszanie - w przypadku zaistnienia skutecznego cyberataku - osób do kontaktu z właściwym CSIRT, czyli Zespołem Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego. 

Jakie obowiązki na podmioty publiczne nakłada ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa?

  1. Zgłoszenie osób do kontaktu z właściwym zespołem CSIRT poziomu krajowego.
  2. Zgłaszanie incydentu - najpóźniej w terminie do 24 godzin od jego wykrycia - do właściwego zespołu CSIRT.
  3. Zapewnienie obsługi incydentu.

Gdzie samorządy powinny zgłaszać incydenty?

Właściwym zespołem CSIRT dla jednostek samorządu terytorialnego jest zespół CSIRT NASK, prowadzony przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy, instytucję podległą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W jaki sposób wyznaczyć osobę do kontaktu do właściwego CSIRT?

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa rekomenduje, aby  osoby wyznaczone do  kontaktu z zespołami CSIRT, były:

  • dyspozycyjne – tak, aby w przypadku wystąpienia sytuacji nietypowego funkcjonowania systemów informacyjnych, które może wynikać ze skutków prawdopodobnego cyberataku, podejrzenia incydentu lub zagrożenia - osoby te mogły sprawnie i szybko nawiązać kontakt z CSIRT i utrzymywać ten kontakt, zwłaszcza po godzinach pracy organizacji;
  • decyzyjne – tak, aby w razie potrzeby mogły podejmować decyzje o przekazaniu/udostępnieniu informacji niezbędnych do obsługi incydentu oraz podejmować działania rekomendowane przez CSIRT poziomu krajowego oraz wydawać konkretne polecenia w organizacji lub utrzymywać kontakt z osobą decyzyjną;
  • posiadały podstawowe informacje o systemach informacyjnych/usługach cyfrowych w danej organizacji – tak, aby miały łatwość komunikacji z CSIRT poziomu krajowego. Nie muszą to być osoby dysponujące głęboką wiedzą techniczną;
  • miały silnie rozwiniętą sieć kontaktów wewnętrznych w organizacji.

WAŻNE! W przypadku większych jednostek samorządu terytorialnego - rekomendujemy, aby były to co najmniej dwie osoby zapewniające niezakłóconą komunikację w sytuacjach kryzysowych.

Jak zgłosić osoby do kontaktu?

To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę CSIRT NASK, wybrać kategorię podmiot publiczny i wypełnić formularz.

Po wypełnieniu formularza należy zapisać go w pliku .pdf, podpisać elektronicznie i także elektronicznie przekazać do CSIRT NASK.

Wygenerowany dokument można też wydrukować i po podpisaniu podpisem odręcznym, wysłać pocztą na adres korespondencyjny CSIRT NASK, ul. Kolska 12, 01-045 Warszawa.

Edukacja to podstawa

Pamiętaj! W przypadku wykrycia nietypowego zachowania systemu informacyjnego, wskazującego na możliwość wystąpienia incydentu cyberbezpieczeństwa, czy też groźnego cyberataku - najważniejsza jest szybkość reakcji!

Równie ważne jest niezwłoczne zgłoszenie tego incydentu do zespołu reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego – CSIRT – działającego na poziomie krajowym.

Niska świadomość zagrożeń związanych z cyberprzestępczością przekłada się na nieostrożność przy kontakcie z potencjalnym cyberprzestępcą.

Dlatego zachęcamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez ekspertów Departamentu Cyberbezpieczeństwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (we współpracy z zespołami CSIRT oraz partnerami technologicznymi Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie).

Można je znaleźć w Bazie wiedzy o cyberbezpieczeństwie na portalu GOV.pl.

Ponadto, z myślą o pracownikach podmiotów publicznych - w ramach kampanii #CyberbezpiecznySamorząd - przygotowaliśmy ofertę szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Stale ją uzupełniamy. Sprawdźcie.