W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dasz radę! Zostań e-Polakiem

12.06.2020

W sobotę będziemy obchodzić Święto Dobrych Rad! W związku z tym, że dla nas każdy pretekst jest dobry, by zachęcać Was do korzystania z internetu, mamy dla Was kilka porad, jak to robić bezpiecznie i… co tam robić?

Grafika. Babcia siedząca na ławce z wielkim smartfonem. Obok napis: Dasz radę! Zostań e-Polakiem!

Internet to okna na świat, ułatwia życie, znajdziesz tam wszystko i wszystkich – to o internecie na pewno już słyszeliście. Nie wszyscy z Was słyszeli za to, że dzięki internetowi do załatwiania spraw urzędowych potrzebujecie… kapci.

Wideo

Urząd 24/7

Tak, to już te czasy, kiedy nie musimy brać wolnego lub zwalniać się wcześniej z pracy, by wyrobić się i zdążyć do urzędu. Teraz wnioski, czy podania możemy składać o dowolnej porze. Ten luksus nic nie kosztuje. Jedyne, czego potrzebujecie, to profil zaufany (PZ), dzięki któremu potwierdzicie online swoją tożsamość. Jak go zdobyć? Najszybciej… przez internet.

-  Jeśli mamy konto w jednym z 10 największych banków w Polsce, które umożliwiają założenie PZ, zdobędziemy go w kilka minut. Jeśli nie mamy konta elektronicznego, możemy wypełnić i złożyć online odpowiedni wniosek, a później potwierdzić profil w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających. Mamy na to 14 dni – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Punkty potwierdzające to m.in. urzędy gmin, placówki pocztowe, starostwa powiatowe, ale i oddziały ZUS, czy NFZ. Sprawdźcie, gdzie w Waszej okolicy znajduje się najbliższy.

Jeśli chcecie załatwiać online sprawy urzędowe, ale nie macie konta w odpowiednim banku i nie chcecie lub nie macie jak udać się do punktu potwierdzającego, nie musicie się martwić. W związku z pandemią uruchomiliśmy możliwość zakładania tymczasowego profilu zaufanego. Czym się różni od „tradycyjnego”? Jest ważny 3 miesiące, tradycyjny – 3 lata. Aby go potwierdzić spotykacie się z urzędnikiem, tyle tylko że online!

Co możecie załatwić mając profil zaufany? Możecie online złożyć wniosek o dowód osobisty nie tylko dla siebie, ale i dla dziecka, możecie sprawdzić swoje punkty karne, zgłosić narodziny córki lub syna, złożyć wniosek o 500+, zameldować lub wymeldować się, zawnioskować o odpis aktu stanu cywilnego i wysłać pismo w dowolnej sprawie do dowolnego urzędu. A to i tak tylko kilka przykładów e-usług. Wszystkie znajdziecie na portalu www.GOV.pl.

Trochę rozrywki

Kiedy wszystkie sprawy urzędowe są już załatwione, zasłużyliśmy na trochę rozrywki.

Macie spore zaległości filmowe? Czas je nadrobić. Wiele produkcji i tych starszych, i tych całkiem nowych, można znaleźć w internecie. Pamiętajcie, aby sięgać tylko po legalne źródła.

Niewiele osób wie, że online można oglądać także spektakle. Teatry udostępniają w internecie nagrania niektórych swoich sztuk. Na początek warto odwiedzić serwis ninateka.pl. To strona Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

A kiedy ostatnio byliście w muzeum? No właśnie… Tak, tak, muzeum także można odwiedzić online. Takie obcowanie ze sztuką może być prawdziwą frajdą, a przy okazji unikacie tłumów przy największych atrakcjach. Wejdźcie na stronę ulubionego muzeum i sprawdźcie!

Internet to prawdziwa kopalnia wiedzy i pomysłów na spędzenie czasu. Znajdziecie tam też… przepisy na nowe dania, czy dawno niepieczone ciasta. Odświeżcie swoją wiedzę lub znajdźcie nowe inspiracje.

Wideo

Tak daleko, a tak blisko

A może uwielbiacie spotykać się z rodziną i znajomymi, a teraz brakuje Wam kontaktu z drugim człowiekiem?

Najprościej jest zadzwonić. Ale dzięki różnym, internetowym narzędziom możecie nie tylko usłyszeć, ale także zobaczyć drugą osobę (a nawet kilka osób jednocześnie!). Potrzebujecie do tego jedynie smartfonu, komputera lub laptopa. Zainstalujcie na swoim sprzęcie jeden z dostępnych za darmo komunikatorów i gotowe! Wystarczy otworzyć komunikator, znaleźć przycisk połączenia video. Teraz zarówno Wy widzicie osobę, z którą rozmawiacie, jak i ona widzi Was.

Sieć daje możliwość odświeżenia starych znajomości, ale i zdobycia nowych.

Wideo

- Internet jest narzędziem niejako skrojonym na potrzeby osób dojrzałych. Nie tylko pozwala na lepszą komunikację z bliskimi, czy znajomymi, ale pozwala także na realizację tych wszystkich czynności, na które czasami po prostu brakuje siły – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Tak jak i w „normalnym” życiu, także w internecie, musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – dodaje szef MC.

Zawsze czujny

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w sieci moglibyśmy zasypać Was radami. Jeśli macie chwilę czasu, zajrzyjcie na naszą stronę gov.pl/cyfryzacja. Znajdziecie tam wiele cennych wskazówek, jak nie dać się oszukać online, na co uważać robiąc zakupy w sieci, czy jak rozsądnie korzystać z mediów społecznościowych. Rodzicom polecamy stronę www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci, gdzie znajdują poradniki, artykuły, wywiady z ekspertami, a wszystko po to, by wiedzieli jak mądrze towarzyszyć swojemu dziecku w sieci.

Jeśli jednak stawiacie dopiero swoje pierwsze kroki w internecie, zacznijcie od stosowania tych kilku zasad:

  • Blokujcie swoje urządzenia (telefon, komputer lub tablet)

Podobnie jak zamykacie drzwi do mieszkania, tak samo troszczcie się o bezpieczeństwo swoich urządzeń. Zabezpieczcie dostęp do przechowywanych tam informacji odpowiednim hasłem. Hasło powinno być „silne”, czyli takie którego nikt nie zgadnie. Dlatego nie ustawiajcie haseł z np. liczb składających się na datę Waszych lub bliskich Wam osób urodzin. Jeśli boicie się, że zapomnicie hasła, możecie je sobie zapisać, jednak kartki na której to zrobicie, strzeżcie jak oka w głowie! Hasło nie tylko ustrzeże Wasz sprzęt i zawarte w nim informacje przed ciekawością osób trzecich, ale i zabezpieczy Wasz smartfon lub tablet na wypadek zagubienia lub kradzieży.

  • Pomyślcie, zanim klikniecie

Ignorujcie maile i komunikaty, w których ktoś Was nakłania do szybkiego działania, kusząc przy tym np. niepowtarzalną promocją lub okazją. Tego typu wiadomości często okazują się oszustwem.

  • W razie wątpliwości – nie klikajcie

Jeśli w swojej skrzynce e-mail znaleźliście wiadomość, na którą nie czekaliście, a w niej podejrzany link – nie klikajcie! Nawet, jeśli dostaniecie wiadomość od kogoś, kogo znacie, ale budzi ona Wasze wątpliwości lub wygląda podejrzanie – skasujcie ją. Lepiej dmuchać na zimne.

W wirtualnym świecie, tak jak w tym rzeczywistym – zaufajcie swojej intuicji. W razie problemów, warto pytać tych, którzy akurat na tym znają się lepiej.

Najważniejsza rada na koniec – daj się przekonać i zostań e-Polakiem! Korzystanie z internetu to nic trudnego. Nigdy nie jest za późno, by zacząć tę przygodę. Można to zrobić, np. w Dzień Dobrych Rad J

Trzymamy za Was kciuki. Do zobaczenia i usłyszenia w sieci!

Wujek Dobra Rada

Wideo

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

{"register":{"columns":[]}}