W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata pt. „Raport PwC – wpływ sektora operatorów kablowych na rozwój polskiej gospodarki” z udziałem ministra Kołodziejskiego

10.03.2016

Najważniejsze zagadnienia dotyczące obecności operatorów kablowych na polskim rynku telekomunikacyjnym były tematem debaty organizowanej przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej. W spotkaniu uczestniczyli minister Witold Kołodziejski oraz Krzysztof Szubert, doradca strategiczny Ministra Cyfryzacji.

Wiceminister cyfryzacji - Witold Kołodziejski przemawia z mównicy.

Wiceminister cyfryzacji - Witold Kołodziejski. Fot. Grzegorz Kawecki

 

Wiceszef MC przypomniał, że sektor cyfrowy rozwija się znacznie szybciej niż reszta gospodarki, dlatego kluczowe z punktu widzenia rozwoju Polski jest wykorzystanie potencjału technologii informacyjno-komunikacyjnych. Nie jest to możliwe bez zapewnienia dostępu do szybkiego i bardzo szybkiego (100 mb/s) internetu dla wszystkich obywateli -  obligują nas do tego również zapisy Europejskiej Agendy Cyfrowej. Szybki internet jest też warunkiem powstania Jednolitego Rynku Cyfrowego, nad którym trwają obecnie prace na unijnym forum.

Podkreślił także, że zgodnie z indeksem DESI (Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego opracowany przez Komisję Europejską) Polska w obszarze dostępu do stacjonarnej łączności szerokopasmowej zajmuje 22 miejsce w UE  - 60 proc. gospodarstw posiada abonament na stacjonarne połączenie z internetem.

Minister mówił też, że obecnie jedynie 5,8 procent użytkowników korzysta z bardzo szybkiego internetu (pow. 100 mb/s), lecz udział ten bardzo szybko rośnie (pod koniec 2010 roku było to niecałe 0,3 proc). Ma to związek z rosnącym rynkiem operatorów kablowych.

Zwrócił uwagę na fakt, że obecnie rozwój usług szerokopasmowych to priorytet dla Polski -  zarówno ze względu na realizacje założeń Europejskiej Agendy Cyfrowej, jak i budowę Jednolitego Rynku Cyfrowego.  Dlatego naszym celem jest aktywna i zdecydowana polityka wzmacniająca nasze uczestnictwo w wypracowywaniu rozwiązań unijnych i międzynarodowym, w tym tych dotyczących Jednolitego Rynku Cyfrowego.

Przypomniał, że zapewnienie powszechnego dostępu do szybkiego internetu to też wyzwanie dla bezpieczeństwa, a ochrona cyberprzestrzeni to dziś jeden z priorytetowych tematów na forum unijnym (kończą się prace nad dyrektywą NIS) i krajowym (prace nad Strategią Cyberbezpieczeństwa dla RP).

Podkreślił także, że możemy rozwijać technologie i budować infrastrukturę, ale  potrzebni są też ludzie, którzy będą umieli z niej korzystać. - Dlatego w ministerstwie mocno stawiamy również na rozwój kompetencji - między innymi w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Prowadzone będą liczne działania pokazujące korzyści, jakie niosą za sobą technologie cyfrowe.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
20.11.2017 10:10 Joanna Marczak-Redecka
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:18 Joanna Marczak-Redecka
{"register":{"columns":[]}}