W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

DESI – Polska awansuje, ale wciąż w tyle

25.05.2016

Komisja Europejska opublikowała tegoroczny „Raport o postępie cyfrowym Europy” (indeks DESI). W rankingu, który syntetycznie pokazuje cyfryzacyjny rozwój UE, Polska wypada słabo, choć – w stosunku do roku ubiegłego – zanotowała awans o jedno miejsce. Liderem rankingu od dwóch lat jest Dania.

Jak czytamy w raporcie, Polska uzyskała ogólna ocenę 0,43 i zajmuje 22. miejsce wśród 28 państw członkowskich UE. Polska zanotowała umiarkowany postęp w czterech spośród pięciu wymiarów DESI. Chociaż wielu Polaków wybiera mobilną łączność szerokopasmową (94 na 100), co stawia Polskę na 5. miejscu w UE, tylko 57 % gospodarstw domowych ma stacjonarne szerokopasmowe połączenie z internetem (26. miejsce w UE) i Polska plasuje się na ostatniej pozycji w rankingu zasięgu stacjonarnej łączności szerokopasmowej. W porównaniu z innymi obywatelami UE Polacy mają opory przed korzystaniem z sieci; z zaledwie 65 % regularnych użytkowników internetu Polska zajmuje 24. miejsce w UE. Może to być spowodowane brakiem umiejętności cyfrowych. Wskaźnik zaledwie 40 % osób posiadających podstawowe umiejętności cyfrowe plasuje Polskę na 24. miejscu w UE. Aktywne wykorzystanie e-administracji utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie i zaledwie 22 % użytkowników internetu składa formularze elektroniczne (21 miejsce w UE). W DESI 2016 Polska spada do grupy państw pozostających w tyle , gdyż tempo nadrabiania przez nią zaległości jest niższe w porównaniu z wynikiem DESI między 2014 a 2015 r.

Znane są przyczyny takiego stanu rzeczy. To m.in. rozproszenie kompetencji związanych z cyfryzacją i nieefektywne wydawanie pieniędzy przeznaczonych na projekty IT. Postępu w tym względzie nie przyniosły ostatnie lata, w których Polska wydała na projekty informatyczne 4 mld zł. Nastąpiło to jednak bez wcześniejszego przygotowania zintegrowanej strategii cyfryzacyjnej państwa.

Wieloletnich zaległości nie da się nadrobić w kilka miesięcy. Rzecz jednak w tym, by wyciągać wnioski z popełnionych błędów ich nie powielać. Tak właśnie zrobiły kraje, które miały problemy z projektami cyfryzacyjnymi, a dziś są na czele rankingu.

Polska ma już strategię działania w zakresie informatyzacji usług publicznych. Ma ona służyć stopniowej budowie systemu efektywnego wydatkowania środków, jakie państwo przeznacza na budowę systemów informatycznych. Powinno się to przekładać się na powstawanie przyjaznych dla obywateli i powszechnych cyfrowych usług publicznych, które będą również przynosić korzyści Państwu i w konsekwencji przyczyniać się do nadrabiania zaległości w stosunku do europejskich liderów.

W ubiegłorocznym rankingu Polska uzyskała wynik na poziomie 0,38 i zajęła 23. miejsce na liście 28 państw członkowskich UE.

Cały raport dotyczący Polski dostępny tutaj.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
20.11.2017 10:09 Joanna Marczak-Redecka
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:18 Joanna Marczak-Redecka