W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dmuchaj na zimne! Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka w trakcie ferii zimowych

10.01.2018

Zimowa przerwa w nauce - czas start! Miliony uczniów zaczynają zasłużony wypoczynek. Zabawa - ważna sprawa, ale to bezpieczeństwo jest priorytetem. Uruchomione przez Ministerstwo Cyfryzacji e-usługi pomogą rodzicom spać spokojnie.

narciarze

Plecaki spakowane, narty nasmarowane, co jeszcze warto zrobić przed wyjazdem dziecka?

  1. Załóż dziecku Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Dzięki EKUZ ty i twoje dzieci możecie korzystać ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).  

Uwaga! Nie każda usługa medyczna w tych krajach będzie bezpłatna. Zanim pójdziesz do lekarza za granicą — upewnij się, czy zapłacisz za usługę, której potrzebujesz.

Sprawdź, na jakich zasadach możesz korzystać z usług medycznych oraz ile kosztuje leczenie w krajach UE i EFTA.

Kto może dostać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Każdy, kto ma ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) oraz osoby, które są nieubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce (na podstawie przepisów krajowych).

Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Możesz o nią zawnioskować na kilka sposobów: 

Karta EKUZ jest bezpłatna. 

Ile będziesz czekać na jej wydanie?

3-5 dni roboczych od wysłania wniosku. Jeśli chcesz dostać kartę pocztą, zajmie to więcej czasu — dolicz czas przesyłki.

  1. Skorzystaj z usługi Bezpieczny Autobus

Dzięki kolejnej, uruchomionej przez Ministerstwo Cyfryzacji, usłudze sprawdzisz m.in. czy autokar, którym wysyłasz dziecko na ferie, ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, czy jest wyrejestrowany albo kradziony. Zdobędziesz również jego dane techniczne (np. liczbę miejsc) oraz sprawdzisz stany licznika z badań technicznych (informacje o stanie licznika gromadzone są w bazie CEPiK od 2014 r.).

Pojazd, który nie ma ważnego badania technicznego i ubezpieczenia OC, nie może poruszać się po drodze.

Możesz sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób, tzn. autobus, autokar i bus. W usłudze udostępniamy dane pojazdów, które są zarejestrowane w Polsce. Niestety, nie sprawdzisz autobusu na przykład z Niemiec lub Austrii.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim musisz znać numer rejestracyjny pojazdu.

Jeśli planujesz wyjazd — poproś kierowcę, żeby wcześniej dał ci numer rejestracyjny autobusu.

Krok 1: Wejdź na stronę usługi Bezpieczny Autobus.

Krok 2: Wpisz numer rejestracyjny autobusu i kliknij Sprawdź autobus.

Informacje wyświetlą się od razu. Możesz je pobrać w formacie PDF i wydrukować. Taki wydruk ma charakter informacyjny — nie jest dokumentem urzędowym. To znaczy, że sąd lub urząd może nie uznać takiego dokumentu (na przykład jako dowód w sprawie).

Usługa jest bezpłatna.

Więcej informacji na stronie www.obywatel.gov.pl

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.01.2018 13:30 Paweł Ratyński
Pierwsza publikacja:
11.01.2018 13:30 Paweł Ratyński
{"register":{"columns":[]}}