W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dołącz do Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa!

13.09.2019

To już połowa września, a więc najwyższa pora, aby przygotować się na październik, który jest Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa. Ty też możesz wziąć w nim udział. Czekamy na Twoją inicjatywę!

Dwie osoby siedząc patrzą się w ekran przenośnego komputera. Obok nich stoi kawa, leżą zabawki, smartfon i tablet.

Cyberhigiena oraz nowoczesne technologie, czyli tematy bliskie wszystkim – nie tylko ekspertom – to motywy przewodnie tegorocznego Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month, ECSM), koordynowanego w Polsce przez NASK Państwowy Instytut Badawczy.

Nie tylko dla ekspertów

Przez cały październik, we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej – w tym oczywiście w Polsce – organizowane będą warsztaty, konferencje, spotkania i akcje specjalne poświęcone tym tematom. Wszystko po to, by coraz więcej osób dowiadywało się o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu, a także o wyjątkowych możliwościach, jakie dają nowe technologie.

– Zależy nam na zaangażowaniu wszystkich osób, które na co dzień używają internetu, nie tylko ekspertów. Ideą Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa jest bowiem nie tylko edukacja, ale i wspólne działanie – mówi Krzysztof Silicki, Zastępca Dyrektora NASK ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji.

Dołącz już dziś

Dlatego zachęcamy do włączenia się w obchody Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa. Są na to trzy sposoby:

1. Zorganizuj inicjatywę
Inspirujący wykład o sztucznej inteligencji? Lekcja dla uczniów dotycząca bezpieczeństwa w mediach społecznościowych? A może warsztat o wpływie fake newsów? Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń pod adresem: ecsm@nask.pl oraz na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl. Wystarczy wypełnić prosty formularz.

2. Weź udział w wydarzeniu
Jeśli nie masz pomysłu na własną inicjatywę, weź udział w wydarzeniach organizowanych przez innych. Informacje o tym, co będzie się działo znajdziesz na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl w poszczególnych zakładkach tematycznych.

3. Wesprzyj informacyjnie Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa
Inny sposób to wsparcie promocji wydarzeń wśród Twoich znajomych. Udostępnij lub przekaż dalej informacje, które opublikujemy na naszych stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych:

Co zyskujesz jako partner Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa?

  • Stajesz się częścią ogólnoeuropejskiej kampanii! Opublikujemy informacje o Twoim wydarzeniu na europejskiej stronie cybersecuritymonth.eu oraz polskiej www.bezpiecznymiesiac.pl.
  • Możesz nawiązać współpracę z innymi instytucjami z UE, które także biorą udział w kampanii.
  • Możesz korzystać z materiałów edukacyjnych oraz promocyjnych przygotowanych przez ENISA oraz NASK.
  • Możesz korzystać z bazy wiedzy na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl. Są tam dostępne materiały, które powstały w ramach ubiegłorocznych kampanii ECSM, w tym m.in. kampania Europolu „CyberScams”.
  • Zaprosimy Cię na kick-off event oraz inne wybrane wydarzenia organizowane przez NASK w ramach obchodów ECSM.
  • Jeśli organizujesz wydarzenie lub chcesz przygotować różnego rodzaju materiały dla swojej organizacji – daj nam znać. Postaramy się wesprzeć Cię merytoryczną wiedzą ekspertów CSIRT NASK.

Ogólnoeuropejska kampania

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa to ogólnoeuropejska kampania organizowana przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) z inicjatywy Komisji Europejskiej. Przez cały październik we wszystkich krajach członkowskich organizowane są wydarzenia, które mają podnieść świadomość na temat bezpieczeństwa w sieci oraz nowoczesnych technologii.

Ubiegłoroczna edycja zgromadziła 30 partnerów, którzy zorganizowali 45 inicjatyw oraz wydarzeń. Kampania uzyskała 7 patronów honorowych, w tym Prezesa Rady Ministrów.

– Tak duże zainteresowanie kampanią oraz świetna współpraca sprawiły, że Polska znalazła się w czołówce najbardziej aktywnych państw w Unii Europejskiej – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – W tym roku chcemy powtórzyć ten sukces, a nawet zawalczyć o jeszcze lepszy wynik – dodaje szef MC.

Tegoroczną edycja ECSM swoim honorowym patronatem objęli Prezes Rady Ministrów, Ministrowie Cyfryzacji, Obrony Narodowej, Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Przedsiębiorczości i Technologii, Spraw Zagranicznych, Infrastruktury, Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, a także Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Materiał przygotowany w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, który realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

{"register":{"columns":[]}}