Doradca minister Anny Streżyńskiej wśród finalistów Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju 2017

16-letni Tymon Radzik znalazł się w gronie trojga dzieci z całego świata nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju, zwanej też dziecięcym Noblem. Od dłuższego czasu młody społecznik aktywnie działa na rzecz zapewnienia dzieciom prawa dostępu do informacji publicznej. Od kilku miesięcy pełni zaś społecznie rolę doradcy minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej.

Desmond Tutu ogłosił dziś w imieniu Fundacji KidsRights trójkę finalistów Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju 2017. Nagroda przyznawana jest corocznie dziecku, które odważnie walczy o prawa dzieci. Każdego roku przesłanie młodego zwycięzcy dociera do milionów ludzi na całym świecie. Spośród 169 zgłoszeń przesłanych z 55 krajów, Komitet Ekspertów wybrał Tymona Radzika z Polski, Mohamada Al Jounde z Syrii oraz Fayę Hasian z Indonezji. Tymon został zgłoszony do wyróżnienia przez Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, który wcześniej wielokrotnie wspierał gimnazjalistę w jego działaniach na rzecz zapewnienia obecności dzieci w debacie publicznej. Pozostali finaliści zostali nominowani za aktywność na rzecz dzieci-uchodźców oraz edukacji (Mohamad) oraz zaangażowanie w walkę z handlem dziećmi (Faya).

Tegoroczną nagrodę wręczy 4 grudnia w Hadze Malala Yousafzai, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2014 roku. Wcześniej, w 2013 roku, Malala sama odebrała Międzynarodową Dziecięcą Nagrodę Pokoju.

W grudniowej gali weźmie udział wielu honorowych gości, w tym Jego Wysokość, jordański książę Ali bin al-Hussein, który wygłosi przemówienie inauguracyjne.

https://kidsrights.org/news/desmond-tutu-announces-finalists-international-childrens-peace-prize-2017

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 22.11.2017 13:18
Osoba publikująca: Dominika Waligórska
Zmodyfikowano: 22.11.2017 13:18
Osoba modyfikująca: Dominika Waligórska