W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023. Działajmy razem!

07.02.2023

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w Polsce po raz 19. W tegorocznej inauguracji wydarzenia wziął udział minister Adam Andruszkiewicz, który 7 lutego otworzył galę Bezpiecznego Internetu 2023 r. Głównym elementem DBI są inicjatywy edukacyjne organizowane lokalnie przez szkoły, biblioteki, organizacje pozarządowe i inne placówki i instytucje w całej Polsce. Ich celem jest promocja konstruktywnego i bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023. Działajmy razem!

Dziś nikt nie wyobraża sobie życia bez dostępu do internetu, który bardzo sprawnie wkradł się w każdą dziedzinę naszego życia. Tegoroczne obchody to możliwość składania przez lokalne inicjatywy edukacyjne, pomysłów, poświęconych promowaniu pozytywnych zastosowań internetu. „W tym roku będzie to blisko 5000 projektów. Będą to gry, happeningi, konkursy, warsztaty, lekcje i szkolenia on line – słowem, wszystko co pomoże najmłodszym w bezpiecznym korzystaniu z internetu” – powiedział sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz.

Jak zaznaczył – internet i cyfryzacja są ogromną szansą dla młodego pokolenia, dlatego we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK od wielu lat zabiegamy o podnoszenie poziomu bezpieczeństwa młodzieży w sferze cyfrowej.

Za organizację Dnia Bezpiecznego Internetu odpowiadają Polskie Centrum Programu Safer Interenet, które tworzą: NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Internet to bardzo ważny składnik teraźniejszości dzieci i młodzieży i, co bardzo ważne, ich przyszłości. Okazja taka, jak Dzień Bezpiecznego Internetu pozwala na budowanie świadomości o tym jak ważne jest, aby łączyć siły w działaniach na rzecz internetu, który będzie wspierał rozwój dzieci, a nie stanowił dla nich rosnące zagrożenie – mówi Anna Rywczyńska, Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet w NASK – PIB.

W ramach trwającego od 7 lutego do końca marca DBI organizatorzy oferują:

  • webinaria dla nauczycieli, które przybliżą im najnowsze kierunki profilaktyki zagrożeń online i narzędzia pomocne w organizacji zajęć edukacyjnych dla uczniów,
  • lekcje online,  do których szkoły mogą zgłaszać klasy,
  • materiały edukacyjne pomocne w organizacji zajęć w szkołach udostępniane na stronie wydarzenia.

„Bardzo nas cieszy, że z roku na rok coraz więcej szkół włącza się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. W minionym roku było ich ponad pięć tysięcy,  a wszystkimi działaniami związanymi z DBI objętych zostało blisko trzy miliony osób! W tym roku przygotowaliśmy dużo więcej lekcji online, do których szkoły mogą zgłaszać klasy. Będą się one odbywały praktycznie codziennie aż do końca marca, więc liczymy na to, że zasięg DBI będzie jeszcze większy – mówi Maciej Kępka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, koordynator obchodów DBI.

Wszelkie informacje dotyczące udziału w wydarzeniach DBI oraz organizacji lokalnych obchodów DBI zamieszczane są na stronie www.dbi.pl

Głównym partnerem DBI jest Fundacja Orange. Partnerami są Google, Meta, Tik Tok oraz Librus. Obchody DBI objęte zostały honorowym patronatem  Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Najciekawsze zgłoszone inicjatywy czekają atrakcyjne nagrody.

{"register":{"columns":[]}}