W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Edukacja

Ministerstwo Cyfryzacji inicjuje i realizuje działania związane z budowaniem świadomości i kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa.  

Podstawą realizacji tych działań jest ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Budowanie kompetencji z obszaru cyberbezpieczeństwa jest jednym z głównych celów Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na latach 2019-2024

Działania te są kierowane do różnych grup odbiorców, obywateli, urzędników, kadry pedagogicznej oraz podmiotów mających kluczowe znaczenie dla cyberbezpieczeństwa kraju.

Edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa powinna być wdrażana na jak najwcześniejszym etapie dostępu dzieci i młodzieży  do usług cyfrowych. W tym celu prowadzone są działania mające na celu wsparcie kadry pedagogicznej w zakresie bezpiecznego korzystania z nowych technologii. W zakresie kształcenia przyszłych kadr odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo prowadzone są działania zachęcające uczelnie do rozwijania specjalizacji związanych z tą dziedziną. Wspieramy rozwój kompetencji kadr administracji publicznej poprzez szkolenia oraz specjalistyczne ćwiczenia dla podmiotów wchodzących w skład krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Prowadzimy dedykowany samorządom program podnoszenia kompetencji w projektowaniu procesów zwiększających cyberbezpieczeństwo. W tym celu współpracujemy z partnerami w ramach Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie – PWCyber, w którego skład wchodzą zarówno firmy technologiczne jak i organizacje społeczne. Celem PWCyber jest m.in. prowadzenie wspólnych działań edukacyjnych oraz promowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych w obszarze cyberbezpieczeństwa. Realizujemy kampanie edukacyjno-informacyjne, których nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników Internetu. Systematycznie rozwijamy bazę wiedzy o cyberbezpieczeństwie.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.10.2020 10:11 Jakub Karpowicz
Pierwsza publikacja:
11.04.2019 15:23 Kinga Graczyk