W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Edukacja

Ministerstwo w porozumieniu z Grupą Roboczą ds. Cyberbezpieczeństwa utworzoną w 2018 r. oraz NASK PIB prezentuje poradniki, które przybliżą Państwu problematykę cyberbezpieczeństwa oraz ułatwią wdrażanie obowiązków wynikających z ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wprowadziła nowe zadania i obowiązki zarówno dla przedsiębiorców jak i podmiotów publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa tworzy ramy prawne, na których oprzemy bezpieczne usługi kluczowe i cyfrowe. Dzięki nim także szeregowi pracownicy oraz zwykli użytkownicy będą mogli czuć się bezpieczniej.

Poniższe poradniki kierujemy do wszystkich grup objętych ustawą.

Poradniki adresowane do jednostek samorządu terytorialnego przedstawiają organizację krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, zadania i obowiązki podmiotów wchodzących w skład tego systemu oraz procedurę zgłaszania incydentów do Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.PL 

Poradnik dla operatorów usług kluczowych dotyczący zgłaszania incydentów do Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.PL 

W poradniku „Bezpieczny pracownik w sieci” przedstawione zostały zagadnienia,, które dotykają każdego pracownika mającego styczność zarówno z dokumentacją tradycyjną, jak i narzędziami IT.

Poradnik adresowany do małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie zamieszczono szereg porad dotyczących wzmacniania bezpieczeństwa cyfrowego firmy i jej pracowników.   

W publikacji Cyberbezpieczeństwo A.D. 2018 przedstawiono podsumowanie działań realizowanych w 2018 r., a w tym informacje dot. najważniejszych aktów legislacyjnych i strategicznych w Polsce, Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Sojuszu Północnoatlantyckim (NATO) i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. 

W celu poszerzania wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z komputerów oraz urządzeń mobilnych zachęcamy do korzystania z portalu IT Szkoła.

Materiały

Bezpieczny pracownik w sieci
Bezpieczny​_pracownik​_w​_sieci1.pdf 1.43MB
Poradnik dla JST zgłaszanie incydentów
Poradnik​_dla​_JST​_zgłaszanie​_incydentów.pdf 0.94MB
Poradnik dla operatorów usług kluczowych zgłaszanie incydentów
Poradnik​_dla​_operatorów​_usług​_kluczowych​_zgłaszanie​_incydentów.pdf 0.84MB
Poradnik dla JST ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa
Poradnik​_dla​_JST​_ustawa​_o​_krajowym​_systemie​_cyberbezpieczeństwa.pdf 0.71MB
Poradnik dla małych i średnich przedsiębiorstw
Poradnik​_dla​_małych​_i​_średnich​_przedsiębiorstw1.pdf 0.44MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.12.2019 16:09 Monika Kreczmańska
Pierwsza publikacja:
11.04.2019 15:23 Kinga Graczyk