W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Filmy, plakaty i fotosy na kronika.gov.pl

13.06.2023

„Darem Pomorza do Sztokholmu!” – jeden z najciekawszych przedwojennych filmów krótkometrażowych na letni wieczór? A może wspólnie z dziećmi powrót do kultowej dobranocki z lat 70. XX wieku – „Dziwny Świat kota Filemona”? We wtorek, 13 czerwca, Adam Andruszkiewicz – sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji i Robert Kaczmarek – dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) podpisali porozumienie, na mocy którego zbiory FINA są dostępne w portalu KRONIK@. W uroczystości brał także udział dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Jarosław Czuba.

Filmy, plakaty i fotosy na kronika.gov.pl

Obejrzyjmy coś na kronika.gov.pl

W czerwcu portal KRONIK@ Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury powiększył się o zbiory FINA.

 Dziękuję dyrekcji Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego za chęć współpracy i udostępnienie zbiorów do portalu KRONIK@. Dzielą się Państwo ogromnymi zbiorami m.in. z zakresu kinematografii polskiej, w tym najcenniejszymi z okresu przedwojennego i międzywojennego – powiedział Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. – Dla wielu z nas wizyta w kinie to doskonały sposób na odpoczynek i spędzanie wolnego czasu. Dzięki zbiorom FINA na kronika.gov.pl mamy na wyciągnięcie ręki najwybitniejsze dzieła polskiej kinematografii fabularnej, dokumentalnej i dziecięcej – dodał minister Adam Andruszkiewicz.

FINA to jedno z największych archiwów filmowych w Europie. Obejmuje bogatą kolekcję filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, a także zbiory okołofilmowe, m.in. kolekcję plakatu, materiałów fotograficznych (zdjęć, fotosów) oraz bazę wiedzy w postaci księgozbioru (specjalistycznej literatury filmowej, czasopism, katalogów i wycinków prasowych), czy scenariuszy, projektów scenograficznych, zapisów nutowych i innych.

Dzięki środkom finansowym przekazanym Filmotece Narodowej przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa do widzów w Internecie trafi 200 zdigitalizowanych przedwojennych i powojennych tytułów filmowych oraz 4800 obiektów archiwalnych, w tym m.in. zdjęć, scenariuszy, kolaudacji, stanowiących unikalny zbiór pokazujący historię polskiej kinematografii. Filmoteka Narodowa z radością i dumą przekazuje te materiały do dyspozycji projektowi KRONIK@, licząc na to że będą współtworzyły zasób kultury polskiej w przestrzeni cyfrowej. Celem nadrzędnym Filmoteki Narodowej jest opieka nas dorobkiem polskiej kinematografii i uważamy, że przestrzeń cyfrowa oferuje nam unikalne możliwości bezpiecznego zachowania go dla przyszłych pokoleń.

FINA powstała w 2017 roku w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Do jej zadań należą: digitalizacja, gromadzenie, restaurowanie i udostępnianie, a także promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego oraz upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej. Jest także koproducentem nowych materiałów audiowizualnych.

Czym jest KRONIK@

Portal KRONIK@ Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury został udostępniony w 2022 roku. Jest on miejscem, które pełni dwojaką funkcję. Przede wszystkim każdy może oglądać zgromadzone w nim zasoby nauki i kultury polskiej. Obecnie dostępnych jest ponad 16 mln obiektów podzielonych na 72 kategorie, w tym.: książki, czasopisma, fotografie, grafiki i rysunki oraz zbiory muzealne. Można je przeszukiwać za pomocą wysoko zaawansowanej multiwyszukiwarki. Umożliwia ona katalogowanie, szukanie powiązań z innymi obiektami oraz swobodne korzystanie zarówno w ramach prowadzonych badań naukowych, jak i działalności dydaktycznej czy popularyzatorskiej.

Na zbiory dostępne na kronika.gov.pl składają się zasoby 24 instytucji, m.in.: Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Telewizji Polskiej oraz archiwów państwowych.

Drugą funkcją KRONIKI jest udostępnienie zainteresowanym instytucjom przestrzeni do bezpiecznego przechowywania zasobów nauki i kultury polskiej. Portal integruje funkcjonujące dotąd w rozproszeniu serwisy, wprowadza jednolite standardy zarządzania cyfrowymi zasobami i jednocześnie zabezpiecza je przed zniszczeniem bądź uszkodzeniem. Obecnie w repozytorium przechowywane jest ponad 3,5 petabajta danych.

Czekamy na kolejne nowości

Portal kronika.gov.pl udostępniliśmy w ubiegłym roku. Stał się on ważnym miejscem, w którym Polacy regularnie szukają inspiracji do spędzania wolnego czasu, ale także bogatym źródłem materiałów wykorzystywanych w pracy naukowej i zawodowej – podkreślił minister Adam Andruszkiewicz – To jednak dopiero początek i aktywnie pracujemy, aby KRONIKA się rozwijała i miała coraz więcej do zaoferowania. Zapraszam instytucje kultury i nauki do współpracy i dzielenia się, za pośrednictwem kronika.gov.pl, swoimi zbiorami – dodał wiceminister cyfryzacji.

Korzystanie z zasobów portalu kronika.gov.pl oraz udostępnianie za jego pośrednictwem cyfrowych zbiorów jest bezpłatne.

{"register":{"columns":[]}}