W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusz Reagowania Kryzysowego ENISA

18.08.2022

Rusza pilotażowy Fundusz Reagowania Kryzysowego na rzecz Cyberbezpieczeństwa ENISA. Każde z państw członkowskich UE może ubiegać się o maksymalną kwotę dofinansowania do 500 tys. euro na wzmocnienie i utrzymanie poziomu cyberbezpieczeństwa swojego kraju.

Żółta grafika na niej graficzne przedstawienie sprzętu komputerowego (laptopy, tablety, smartfony). Na nich symbole tarcz, kłódek, znak ostrzegania z wykrzyknikiem.

Wprowadzenie

9 marca 2022 r. rozpoczęto pracę nad powołaniem nowego funduszu, który będzie działać na podstawie art. 6 i 7 Aktu o cyberbezpieczeństwie[1] (Cybersecurity Act). I zostanie uruchomiony przez Komisję Europejską. Celem Funduszu jest wsparcie państw członkowskich, a tym samym UE w walce z przeciwdziałaniem i reagowaniem na cyberataki o dużej skali. Za wsparcie oraz obsługę Funduszu odpowiadać będzie Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA). Środki z Funduszu będą przekazywane na podstawie złożonych przez państwa członkowskie wniosków.

Cel i przeznaczenie funduszu

Głównym celem pilotażowego funduszu jest zapewnienie wsparcia państwom członkowskim w perspektywie krótkoterminowej. Pilotażowe wsparcie ENISA ma na celu przetestowanie procedur przyznawania środków finansowych z Funduszu i zaznajomienie z nimi państw członkowskich.

Środki otrzymane z Fundusz można przeznaczyć na usługi ex-ante (działania przygotowawcze) oraz usługi ex-post (działania po zaistnieniu incydentu), które mają przyczynić się do wspierania budowania zdolności i gotowości państw członkowskich UE w zakresie cyberodporności i reagowania w celu zwiększenia ochrony ich sieci i systemów informatycznych, zgodnie  z założeniami dyrektywy NIS. Usługi te obejmują na przykład testowanie infrastruktury, ocenę zagrożeń, wsparcie techniczne przy obsłudze i zarządzaniu incydentami.

Sposób wnioskowania o środki z funduszu

Świadczenie usług odbywać się będzie o zawarte umowy ramowe. Zainteresowani kandydaci mogą składać oferty na jedną, kilka lub wszystkie z 28 części zamówienia.

Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków o dofinansowanie znajdą Państwo na stronie ENISA. https://www.enisa.europa.eu/procurement/supporting-enisa-for-the-provision-of-services-under-the-cybersecurity-support-action

Wnioski o dofinansowanie można składać do 3 października 2022 r.


[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/881 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie ENISA (Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa) oraz certyfikacji cyberbezpieczeństwa w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 526/2013 (akt o cyberbezpieczeństwie)

{"register":{"columns":[]}}