W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gospodarka oparta o dane w przemyśle kosmicznym – ministerialne spotkanie w Tallinnie

07.11.2017

7 listopada br. w Tallinie odbyło się nieformalne spotkanie ministerialne EU-ESA organizowane w ramach estońskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz hiszpańskiej prezydencji w Radzie Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Tematem obrad ministrów był Program Copernicus i perspektywy jego rozwoju na lata 2020+.

Copernicus to długoterminowy program europejski oparty na partnerstwie pomiędzy Unią, państwami członkowskimi, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i innymi odpowiednimi zainteresowanymi stronami (np. EUMETSAT, EEA, ECMWF). Zapewnia on nieprzerwany dostęp do dokładnych i wiarygodnych danych oraz informacji na temat kwestii ochrony środowiska, zmiany klimatu i bezpieczeństwa osobom odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji w UE, jak i w jej państwach członkowskich. Informacji takich potrzebują organy publiczne w państwach członkowskich UE, zarówno na szczeblu centralnym jak i regionalnym odpowiadające za opracowanie i wdrożenie polityk sektorowych w dziedzinach takich jak monitorowanie i ochrona środowiska, zagospodarowanie przestrzenne, rolnictwo czy bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe i wiele innych. Komisja także potrzebuje tych informacji, aby móc formułować i monitorować realizację polityki opartej na realnych danych. Copernicus przyczynia się także do stabilności gospodarczej i wzrostu gospodarczego poprzez rozwój zastosowań komercyjnych w wielu różnych sektorach dzięki pełnemu i otwartemu dostępowi do danych pochodzących z obserwacji Ziemi i usług informacyjnych. W kontekście dokonującej się rewolucji cyfrowej i wzrostu znaczenia Big Data otwierają się nowe możliwości rozwoju dla europejskiego sektora usług opartych na danych satelitarnych.

Podczas spotkania ministerialnego uczestnicy omawiali kierunki zmiany polityki zarządzania danymi Copernicus w świetle zachodzących zmian w sferze nowych technologii cyfrowych oraz powstawania nowoczesnych modeli biznesowych. Ponadto, debatowano nad rolą jaką powinien odegrać Program Copernicus w tworzeniu konkurencyjnego i innowacyjnego europejskiego przemysłu kosmicznego - jakie powinny być priorytety dla programu żeby w pełni zaspokoić obecne i przyszłe potrzeby użytkowników.

W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele państw członkowskich UE i ESA szczebla ministerialnego, Komisji Europejskiej w tym Pani Elżbieta Bieńkowska, Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości oraz MŚP , a także inni uczestnicy rynku zaangażowani w sektor kosmiczny.

Stanowisko Polski przedstawił Krzysztof Szubert, Sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Pełnomocnik Rządu ds. Jednolitego Rynku Cyfrowego.  Podczas swojej wypowiedzi Minister zaznaczył, że dla Polski priorytetem jest jak najszybsze pełne uruchomienie i sprawne zarządzanie systemem Copernicus. Polska uważa, że stały dostęp do satelitarnej nawigacji, łączności i danych z obserwacji Ziemi oraz możliwość łączenia informacji z różnych źródeł (w tym naziemnych) może przyczynić się do powstawania wielu nowych usług i aplikacji dla potrzeb komercyjnych klientów, a tym samym do dynamicznego rozwoju nowej, innowacyjnej gałęzi rynku. Minister Szubert podkreślił, iż bardzo istotną kwestią dla programu Copernicus będzie budowa infrastruktury dla pozyskiwania danych i informacji. Budowa gospodarki opartej na danych to między innymi jeden z celów strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego. We wrześniu Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia ws. swobodnego przepływu danych nieosobowych w UE. Polska uważa projekt za kluczowy dla utworzenia JRC w Europie i nawołuje aby prace nad nim zakończyły się jak najszybciej.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
20.11.2017 10:08 Dominika Waligórska
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:18 Dominika Waligórska
{"register":{"columns":[]}}