W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak powinniśmy otwierać dane publiczne? Jakie są potrzeby, a jakie bariery? Zapraszamy do wypełnienia ankiety

14.04.2016

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wypełnienia ankiety na temat potrzeb, oczekiwań i barier dotyczących otwierania danych. Liczymy na głosy obywateli, przedsiębiorców, przedstawicieli środowisk akademickich i organizacji pozarządowych. Państwa głosy pomogą nam w opracowaniu programu otwierania danych, które mogą być wykorzystywane w różnego rodzaju innowacyjnych produktach i usługach.

Dzięki udostępnianiu publicznych danych mogą powstawać zasoby i usługi, które kreatywnie łączą dane z różnych źródeł i są impulsem dla innowacyjności i rozwoju gospodarczego.

Aby w pełni wykorzystać ten potencjał podmioty publiczne muszą zadbać o to, aby dane te zostały udostępnione w sposób otwarty. Wykorzystywanie danych publicznych ma bardzo duże znaczenie nie tylko gospodarcze, ale też społeczne. Pojedyncze osoby, aktywiści lub organizacje mogą przetwarzać informacje publiczne i prezentować je w bardziej przystępny sposób – na przykład jako proste w obsłudze aplikacje mobilne Dzięki temu obywatele mogą uczestniczyć w życiu publicznym w sposób bardziej świadomy i chętniej zabierają głos w kwestiach, które ich dotyczą.

Dlatego tak ważne jest, aby dane publiczne były udostępniane według jednego standardu, dzięki któremu będzie można łatwo je przeszukiwać i wykorzystywać. Ministerstwo Cyfryzacji zamierza wypracować, a następnie koordynować upowszechnienie standardu dostępności danych, który podniesie ich jakość oraz ułatwi nawigację w ramach prowadzonych przez urzędy biuletynów informacji publicznej.

A już teraz zachęcamy do korzystania z portalu DanePubliczne.gov.pl, który prowadzi MC. Chcemy, aby zbierał w jednym miejscu informacje o publicznych zasobach z różnych obszarów (nauka, edukacja, administracja, gospodarka itp.) Wyszukiwarka pozwala ustalić miejsce udostępniania konkretnego zasobu i pobrać go w wygodny sposób.  

Prosimy Państwa o przesyłanie ankiet do 29 kwietnia br.

Ankieta na temat potrzeb, oczekiwań i barier dotyczących otwierania danych

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
20.11.2017 10:09 Joanna Marczak-Redecka
Pierwsza publikacja:
22.11.2017 13:18 Joanna Marczak-Redecka