W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak sprawdzić mDowód drugiej osoby w aplikacji mObywatel? Ruszyły szkolenia dla urzędników

03.07.2023

14 lipca wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości dostępny w mObywatelu zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. To oznacza, że będzie można się nim posługiwać, potwierdzając swoją tożsamość we wszystkich urzędach. Jak zweryfikować obywatela w aplikacji mObywatel? Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do zapoznania się z materiałami szkoleniowymi dla urzędników.

Jak sprawdzić mDowód drugiej osoby w aplikacji mObywatel? Ruszyły szkolenia dla urzędników

Nie trzeba będzie nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Każdy obywatel będzie mógł wylegitymować się mDowodem, a urzędnicy będą musieli respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje.
 
„Polacy cenią usługi cyfrowe w administracji i oczekują wprowadzania kolejnych, które uproszczą załatwianie spraw urzędowych. Takie są czasy, że – wychodząc z domu – nie zawsze mamy przy sobie portfel z dokumentami, za to prawie nikt z nas nie rozstaje się ze smartfonem. Teraz będziemy  mogli mieć dokument potwierdzający naszą tożsamość zawsze przy sobie, w swoim telefonie. Jestem pewien, że to rozwiązanie ucieszy zarówno obywateli, jak i urzędników” – wyjaśnia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. 

mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach
•    składając wniosek o nowy dowód osobisty, 
•    przekraczając granicę kraju,
•    załatwiając sprawy w banku (to będzie możliwe od 1 września br.).

Tu wciąż będzie trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym. 

mDowód będzie natomiast respektowany w każdej innej sytuacji, wymagającej potwierdzenia naszej tożsamości: w przychodni, sądzie, zawierając umowy, wypożyczając samochód lub sprzęt np. sportowy, u notariusza czy na poczcie. 

Jak sprawdzić mDowód drugiej osoby, wykorzystując QR kod? 

Aby zweryfikować tożsamość obywatela, który przyszedł załatwić swoją sprawę w urzędzie i chce okazać się mDowodem, musisz mieć zainstalowaną na swoim smartfonie aplikację mObywatel. Możesz ją pobrać bezpłatnie ze sklepu Play (Adnroid) lub App Store (iOS).

Cały proces potwierdzania tożsamości przy użyciu nowej metody opartej o skanowanie QR kodu, opisaliśmy w szkoleniu przygotowanym specjalnie dla urzędników. Jest ono dostępne na stronie szkolenia.obywatel.gov w części „mObywatel”. Znajdziecie tam materiały: film instruktażowy, a także ulotkę, która jest przygotowana do druku cyfrowego – każdy może ją pobrać, wydrukować i zawsze mieć pod ręką w miejscu pracy. 

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami!

{"register":{"columns":[]}}