W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak wzmocnić bezpieczeństwo młodych w sieci? Spotkanie w Ministerstwie Cyfryzacji

15.07.2019

- Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu w sieci, ale to powoduje, że są coraz bardziej narażeni na zagrożenia, jakie można tam spotkać – zwraca uwagę Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji.

Sala konferencyjna. Kilka osób siedzi na wprost stolika, przy którym siedzi dwóch mężczyzn.

W Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji młodzieżowych z wiceministrem Adamem Andruszkiewiczem. Celem spotkania były konsultacje dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci.

Z badania „Nastolatki 3.0”, jaki przygotował Państwowy Instytut Badawczy NASK wynika, że co piąty nastolatek ogląda w sieci tzw. patostreamy, czyli materiały wideo z obscenicznymi scenami, które epatują przemocą czy wulgaryzmami.

– To bardzo niepokojące i wymaga reakcji. Musimy tu zewrzeć szyki – Adam Andruszkiewicz podkreśla, że bezpieczeństwo najmłodszych w sieci jest priorytetem.- Zapowiedziałem objazd po kraju, ale zanim zacznę odwiedzać różne miejscowości i spotykać się z policją czy kuratorami, chcę być uzbrojony w wiedzę, jakie zagrożenia w sieci widzi sama młodzież – mówi Adam Andruszkiewicz.

Wiceminister cyfryzacji zwraca uwagę, że kluczowa dla minimalizacji negatywnych zjawisk w sieci jest edukacja. I to nie tylko młodych ludzi, ale także ich rodziców i opiekunów. Podkreśla, że najważniejsze, by młodzi sami wiedzieli, że szkoda czasu na oglądanie takich rzeczy jak patostreamy. A jeśli już się z tym zetkną, by wiedzieli jak na to reagować i gdzie zgłaszać takie treści.

Jedną z takich instytucji jest np. Dyżurnet, do którego można zgłaszać wszelkie treści, które mogą zagrażać najmłodszym. Na stronie www.dyzurnet.pl można skorzystać z anonimowego formularza. Zgłoszone w ten sposób przypadki analizują specjaliści, a jeśli jest taka potrzeba – reagują i zgłaszają odpowiednim służbom takim jak np. policja.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
15.07.2019 18:00 Kinga Graczyk
Pierwsza publikacja:
15.07.2019 18:00 Kinga Graczyk
{"register":{"columns":[]}}