W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kierownictwo COI odebrało prestiżową nagrodę „Gartner Eye on Innovation Awards 2022” za projekt „COI dla Ukrainy”

16.03.2023

Nagroda Gartnera to prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie i docenienie ogromu pracy COI na rzecz uchodźców, a w szczególności „za innowacyjne wykorzystanie technologii do realizacji wiodącego na świecie programu cyfrowej administracji”. „To był ogromny wysiłek wielu ludzi, którzy dobrowolnie zaangażowali się w pomoc uchodźcom. Byliśmy bardzo zmotywowani i cieszę się, że ta praca została doceniona” – powiedział Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Kierownictwo COI odebrało prestiżową nagrodę „Gartner Eye on Innovation Awards 2022” za projekt „COI dla Ukrainy”

COI dla Ukrainy

Projekt „COI dla Ukrainy” otrzymał najwięcej głosów od przedstawicieli władz z całego świata w regionie EMEA, który obejmuje Europę, Bliski Wschód oraz Afrykę. Działania objęły szereg rozwiązań, które zapewniły uchodźcom z Ukrainy, uciekającym przed wojną, pełny dostęp do informacji, świadczeń społecznych i socjalnych oraz usprawnił działania związane z udzielaniem pomocy humanitarnej. „COI dla Ukrainy” został zrealizowany w ciągu zaledwie kilku dni, pod presją czasu i ze świadomością niezwykle ważnej misji społecznej.

W ramach projektu „COI dla Ukrainy” powstał portal pomagamukrainie.gov.pl, dzięki któremu skoordynowanie potrzeb i możliwych form ich zaspokojenia działo i dzieje się w czasie rzeczywistym. Portal stał się platformą pomocową na międzynarodową skalę. Właśnie tu stworzono narzędzie, które daje organizatorom pomocy humanitarnej możliwość  skorzystania z uproszczonej procedury przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej dla transportu ciężarowego.

Wykorzystując potencjał aplikacji mObywatel, w której za pomocą smartfona polscy obywatele mogą w bezpieczny sposób pobierać i okazywać swoje dane, COI stworzył specjalny moduł Diia.pl w języku ukraińskim. Stał się on w pełni cyfrowym pozwoleniem na pobyt dla obywateli Ukrainy, akceptowanym w Unii Europejskiej.

W błyskawicznym czasie COI zbudował system oraz zorganizował sprzęt, dzięki któremu możliwa była sprawna obsługa nadawania numerów PESEL, profilu zaufanego i dokumentu Diia.

Zespół COI zaangażował się również w organizację punktów na stadionie PGE Narodowym, czy w Tauron Arenie, gdzie przygotowano 100 stanowisk oraz mobilne punkty do obsługi uchodźców w Ukrainy.

Warto też dodać, że w COI stworzono narzędzie do obsługi wniosków o zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy, a także współtworzono portal aktywizacji zawodowej obywateli Ukrainy pracawpolsce.gov.pl.

O skali projektu COI dla Ukrainy mówią liczby:

  • 1 400 000  nadanych numerów PESEL obywatelom Ukrainy,
  • Ponad pół miliona profili zaufanych założonych przez obywateli Ukrainy,
  • 3 500 zestawów komputerowych wysłanych do punktów obsługi obywateli Ukrainy w całym kraju,
  • 250 000 dokumentów Diia.pl wydanych obywatelom Ukrainy.

Nagroda Gartnera wielkie wyróżnienie dla Polski

Nagrody Gartner Eye on Innovation dla instytucji rządowych są przyznawane organizacjom rządowym za innowacyjne wykorzystanie danych i nowych technologii w celu sprostania wyzwaniom związanym z ich misją.  Wszystkie zgłoszenia w pierwszej kolejności oceniane są przez firmę Gartner, a następnie finaliści regionalni są wybierani przez porównanie ze światowej klasy standardami wydajności. W ostatnim etapie o sukcesie decydują przedstawiciele władz organizacji rządowych z całego świata. Projekt „COI dla Ukrainy” otrzymał najwięcej głosów od przedstawicieli władz z całego świata w regionie EMEA.

{"register":{"columns":[]}}