W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja w ZUS na temat rozwoju e-administracji i ochrony danych

15.03.2024

21 marca odbędzie się w Warszawie organizowana przez ZUS konferencja "EMC - Cyfrowe wyzwania". Eksperci będą dyskutować m.in. o rozwoju e-administracji w oparciu o sztuczną inteligencję (AI) oraz o ochronie danych.

EMC Cyfrowe Wyzwania

Dyskusja będzie podzielona na trzy panele: "Rozwój e-administracji w oparciu o data science i AI", "Wyzwania dla zabezpieczenia społecznego w dobie AI", "Cyber security – jak skutecznie chronić dane obywateli?".

- Zakład jest idealnym miejscem, aby dyskutować na temat rozwoju nowoczesnych systemów informatycznych. ZUS ma jeden z najbardziej zaawansowanych systemów informatycznych z bazą danych o wielkości 170 terabajtów, przetwarzający 900 mln dokumentów rocznie, księgujący 3,8 bln zł uprawnień emerytalnych. Wdrażamy rozwiązania chmurowe, analitykę big data oraz AI w analizach i kontrolach, automatyzujemy obsługę spraw, redukujemy dług technologiczny w infrastrukturze IT, zwiększamy integrację z rejestrami innych instytucji publicznych – zaznaczył wiceprezes ZUS, Paweł Jaroszek.

Dodał, że ZUS jest ukierunkowany na rozwój usług cyfrowych i elektroniczny kontakt z klientem.

- Rozwijamy Platformę Usług Elektronicznych z 12 mln profili klientów, przyjmującą rocznie 21 mln wniosków elektronicznych od obywateli, 24 mln e-ZLA oraz 29 mln zapytań o dane od innych instytucji publicznych. Udostępniliśmy e-wizyty, aplikacje mobilne mZUS dla rodziców i lekarzy oraz mobilną legitymację emeryta-rencisty w mObywatelu - wskazał Paweł Jaroszek.

Zwrócił uwagę, że ZUS szeroko korzysta ze sztucznej inteligencji. Obywatele oczekują szybkiego rozpatrywania spraw, co wymaga budowania specjalnych algorytmów. Dlatego ZUS sięgnął odważnie po sztuczną inteligencję przy rozpatrywaniu wniosków o świadczenia - tj. Rodzina 800+, Dobry Start 300+, czy Rodzinny kapitał opiekuńczy. W 2023 r. klienci złożyli ok. 13 mln wniosków w sprawie tych świadczeń. Dzięki nowoczesnemu systemowi informatycznemu, prostym kryteriom uprawnień, pełnej elektronizacji procesu wnioskowania, Zakład do 2033 r. zaoszczędzi dla budżetu 3,1 mld zł.

Jak zauważył, ZUS wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy ryzyka występowania nieprawidłowości. - Dzięki temu nie musimy przeprowadzać masowych kontroli. Kierujemy je tam, gdzie istnieje największe ryzyko nadużyć - dodał wiceprezes.

Osoby, które chcą wziąć udział w bezpłatnej konferencji w Centrali ZUS muszą się najpierw zarejestrować. Szczegóły można znaleźć na stronie www.zus.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

{"register":{"columns":[]}}