W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje nad nową strategią cyberbezpieczeństwa UE rozpoczęte!

15.01.2021

Ruszają prace nad stanowiskiem rządu RP do nowej strategii cyberbezpieczeństwa UE. Potrwają do 29 stycznia. Przedłużamy konsultacje dot. nowelizacji dyrektywy NIS. Zachęcamy do udziału!

Grafika - żółta kłódka otoczona żółtymi elementami symbolizującym cyberbezpieczeństwo na granatowym, "cyfrowym" tle.

„Zaufanie i bezpieczeństwo w centrum cyfrowej dekady” (The EU’s Cybersecurity Strategy for the Digital Decade) – to tytuł nowej strategii cyberbezpieczeństwa UE. Komisja Europejska przedstawiła ją niespełna miesiąc temu. Od przedstawienia poprzedniej strategii minęło już 7 lat - zatem przyjęcie nowego dokumentu było nieuniknione.

Otwarty i bezpieczny internet

Teraz każdy z Was może podzielić się z nami swoimi opiniami na temat tego dokumentu. Konsultacje projektu strategii potrwają do 29 stycznia. Zapraszamy!

Główne zadanie, jakie Komisja Europejska stawia w nowej strategii to ochrona tzw. otwartego internetu, poprzez poprawę poczucia bezpieczeństwa i zaufania użytkowników.

Autorzy dokumentu wskazują ponadto na potrzebę zapewnienia cyberbezpieczeństwa dla tzw. usług kluczowych, do których zalicza się m.in. szpitale, sieci energetyczne, transport.

Dokument  ma być także odpowiedzią na znaczny wzrost cyberprzestępczości – ma wzmocnić rolę Europy jako nowego pioniera w zakresie tworzenia międzynarodowych mechanizmów oraz przepisów prawa z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Nowa strategia wyraźnie podkreśla ideę budowania globalnego partnerstwa międzynarodowego poprzez ścisłą współpracę państw członkowskich. Autorom nie umknął również fakt, że cyberprzestrzeń jest coraz powszechniej wykorzystywana do celów politycznych, a także ideologicznych.

Najprościej mówiąc – w nowej strategii Komisja Europejska stawia na komfort bezpieczeństwa Europejczyków w sieci.

Przeczytaj, pomyśl i daj znać

Ostatni czas, obfitujący w cyberataki, pokazał jak ważna jest ochrona wszystkich podmiotów oraz dostęp do wiarygodnych usług i narzędzi cyfrowych. W związku z tym nowa strategia cyberbezpieczeństwa UE przedstawia zestaw rozwiązań w obszarach:

  • Odporność, suwerenność technologiczna i przywództwo.
  • Budowanie zdolności operacyjnych w celu zapobiegania, powstrzymywania
    i reagowania.
  • Rozwój globalnej cyberprzestrzeni poprzez wzmocnienie współpracy międzynarodowej.

Każdy z Was może wypowiedzieć się, co myśli na ten temat. Zachęcamy do udziału w konsultacjach, które potrwają do 29 stycznia 2021 r. Wasze głosy, postulaty i przemyślenia wykorzystamy w pracach nad stanowiskiem rządu RP do nowej strategii cyberbezpieczeństwa UE.

Pamiętajcie – na Wasze opinie czekamy do 29 stycznia!

Wystarczy, że wyślecie maila na adresy: Magdalena.Zaniewicz@mc.gov.pl i konsultacje_cyber@mc.gov.pl.

Więcej informacji na temat nowej strategii znajdziecie na stronie Komisji Europejskiej. Zapoznajcie się też z pełnym tekstem regulacji.  

Dłużej o NIS

Jeśli interesuje Was temat cyberbezpieczeństwa – to mamy dla Was dobrą wiadomość. Przedłużamy konsultacje projektU zmiany dyrektywy NIS, czyli podstawowego unijnego dokumentu regulującego cyberbezpieczeństwo na poziomie europejskim. Jej pełna nazwa to: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii.

Projekt przewiduje m.in. wzmocnienie wymogów bezpieczeństwa nakładanych na przedsiębiorstwa - w tym poprzez zapewnienie bezpieczeństwa łańcuchów dostaw - oraz wprowadza bardziej rygorystyczne środki nadzoru, w tym zharmonizowany na poziomie UE system sankcyjny za nieprzestrzeganie obowiązków.

Czas na przesyłanie uwag i opinii macie do nie do 15, a do 26 stycznia!

Podobnie jak w przypadku konsultacji projektu strategii cyberbezpieczeństwa UE także i w tych konsultacjach czekamy na Wasze maile. Wysyłajcie je na adresy: Magdalena.Zaniewicz@mc.gov.pl i konsultacje_cyber@mc.gov.pl.

Pamiętajcie – macie czas do 26 stycznia 2021 r.

Sprawdźcie więcej informacji.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

{"register":{"columns":[]}}