W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mamy to! 3 miliony Polaków ma już Profil Zaufany. Dołącz do nas!

11.03.2019

3 miliony Polaków korzysta już z Profilu Zaufanego (PZ). Jeśli nie wiesz po co z niego korzystać i do czego jest potrzebny, przeczytaj.

Trzy osoby w pozycji siedzącej. Jedna pracuje przy laptopie , a dwie pozostałe przy tablecie.

– Warto mieć swój Profil Zaufany. Wciąż przybywa spraw, które dzięki niemu można załatwić – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki Profilowi Zaufanemu można nie tylko potwierdzić swoją tożsamość w Internecie, ale i złożyć podpis zaufany – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Podpis zaufany to podpis elektroniczny, którym możemy podpisać się na pismach, podaniach czy wnioskach składanych do podmiotów publicznych.

Ja to ja

Profil Zaufany to potwierdzony zestaw danych – imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Jest tak zabezpieczony, by nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć. Dzięki temu każda osoba, która ma Profil Zaufany jest wiarygodna.

Korzystając z  Profilu Zaufanego skutecznie potwierdzisz swoją tożsamość w Internecie oraz np. – jeśli jest to niezbędne do załatwienia sprawy – podpiszesz wniosek.

– Profil Zaufany może założyć każdy kto ma numer PESEL. Można to zrobić od ręki, za darmo, w dowolnym momencie. Jest ważny 3 lata. Po tym czasie warto go przedłużyć – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.  – Dzięki Profilowi Zaufanemu można korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. To np. jedyny sposób na zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta, gdzie znajdziemy historię naszych wizyt lekarskich – dodaje.

Dwie drogi

Jeśli przekonaliśmy Cię, że warto mieć Profil Zaufany, nie odkładaj tego na później. Są dwa sposoby, by założyć PZ. Pierwszy – przez Internet, za pomocą internetowego konta bankowego. Drugi – w punkcie potwierdzającym.

Twoje dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego nie musisz już potwierdzać ich osobiście w urzędzie. Jak to załatwić?

Przede wszystkim, sprawdź, czy Twój bank ma możliwość założenia Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto bankowe. Wyszukaj formularz zakładania Profilu Zaufanego. Uważnie czytaj informacje przekazywane podczas procesu rejestracji. Gotowe! Za każdym razem, gdy chcesz zalogować się z wykorzystaniem Profilu Zaufanego, wybieraj opcję logowania przez system tego banku.

Jeśli nie masz konta w jednym z banków, które umożliwiają założenie PZ, nic straconego. Wybierz drugą drogę – wizytę w punkcie potwierdzającym. Zanim się tam wybierzesz, wejdź na stronę Profilu Zaufanego lub na stronę ePUAP. Kliknij „Zarejestruj się”. Wypełnij formularz. W ten sposób złożysz wniosek o założenie PZ. Sprawdź, czy dobrze pamiętasz podany identyfikator i hasło — zaloguj się na stronie Profilu Zaufanego, czyli www.pz.gov.pl.

Następnie idź do wybranego punktu potwierdzającego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Punktami potwierdzającymi są np. delegatury Urzędów Wojewódzkich, urzędy gminy, urzędy skarbowe, czy poczty. W sumie na terenie całego kraju funkcjonuje niemal 1500 takich punktów. Sprawdź adres najbliższego punktu potwierdzającego.

Droga dostępu

Dzięki Profilowi Zaufanemu możesz korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. Takimi portalami są m.in.: 

Profil Zaufany to także najszybszy sposób na sprawdzenie e-PITA na stronie www.podatki.gov.pl.

Przekonany? Załóż Profil Zaufany już dziś.

 

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.03.2019 12:47 Jakub Karpowicz
Pierwsza publikacja:
11.03.2019 12:47 Jakub Karpowicz