W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister cyfryzacji we Wrocławiu: cyberbezpieczeństwo i nowe technologie w sztuce

27.01.2020

IBM to kolejna firma, która dołącza do naszego Programy Współpracy w Cyberbezpieczeństwie.

Minister Marek Zagórski siedzi przy stole, obok niego czterech mężczyzn. Naprzeciw dziennikarze. Sala muzealna

Podczas poniedziałkowej wizyty we Wrocławiu minister cyfryzacji Marek Zagórski wziął udział w ogłoszeniu i prezentacji programu CoArt oraz podpisaniu umowy o przystąpieniu firmy IBM do Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber).

Razem dla cyberbezpieczeństwa

Głównym punktem wizyty było podpisanie umowy o przystąpieniu firmy IBM do Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie.

- Cieszy nas przystąpienie IMB do PWCyber. To już kolejna firma, która chce z nami współpracować na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w sieci i poziomu ochrony informacji – powiedział minister Marek Zagórski.

Ze strony IBM dokument podpisał  Jarosław Szymczuk, Dyrektor Generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

Program zakłada m.in. partnerstwo z sektorem prywatnym. Jego głównym celem jest zwiększenie cyberbezpieczeństwa Polski. Program jest zbieżny z celami Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019-2024.

Przewiduje m.in.:

  • przekazywanie informacji o incydentach i zidentyfikowanych cyberzagrożeniach,
  • edukację w zakresie bezpiecznej konfiguracji i eksploatacji urządzeń i usług,
  • szkolenia podmiotów Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa (w szczególności administracji publicznej) w zakresie zwiększenia świadomości cyberbezpieczeństwa,
  • wymianę wiedzy na temat najnowszych narzędzi i rozwiązań przeznaczonych do podnoszenia poziomu cyberbezpieczeństwa,
  • prowadzenie testów zabezpieczeń oraz przygotowanie do badań i certyfikacji cyberbezpieczeństwa.

Sztuczna inteligencja, prawdziwa sztuka

Szef MC odwiedził także wrocławskie Muzeum Narodowe. Trwa tam wystawa „Willmann. Opus Magnum”. Jaki ma związek z cyfryzacją? Jeden z obrazów, a dokładnie „Raj”, można oglądać z użyciem aplikacji mobilnej, która pozwala zadawać pytania. A wszystko dzięki sztucznej inteligencji.

Aplikacja posiada zdolność uczenia się. Każdy dialog ze zwiedzającym jest dla systemu dodatkowym doświadczeniem, które umożliwia sztucznej inteligencji rozwijanie się i udzielanie odpowiedzi na coraz to nowe pytania. Ich liczba do zakończenia wystawy jeszcze wzrośnie.

- Jesteśmy uczestnikami wyjątkowego wydarzenia, łączącego nową technologię ze sztuką. Nie codziennie ponad 300-letnie dzieła są pokazywane w muzeach przy użyciu najnowocześniejszych rozwiązań – powiedział minister Marek Zagórski. – Wysiłek włożony w przygotowanie wystawy oraz wykorzystanie w niej sztucznej inteligencji robi ogromne wrażenie – dodał szef MC.

Taka forma ekspozycji jest możliwa dzięki projektowi CoArt, który wykorzystuje sztuczną inteligencję IBM Watson i publiczną chmurę IBM Cloud.

CoArt jest zwieńczeniem trwającej ponad rok współpracy programistów IBM ze specjalistami i historykami sztuki Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz wykładowcami i studentami wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uruchomienie projektu zostało poprzedzone kilkumiesięcznymi testami prowadzonymi przez zespół projektowy IBM Polska i Muzeum Narodowego.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}