W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Młodzi programiści z Nielepic

23.03.2019

Dobrzy programiści przede wszystkim powinni współpracować. Dzieci ze szkół w Nielepicach i Brzoskiwini pokazały nam jak to się robi, przy okazji świetnie się bawiąc.

Trzy dziewczynki bawią się kolorowymi kubeczkami.

- Udało nam się zaprogramować rodziców i dziadków. Teraz czas, by poznać inne metody. Przyjedźcie do nas, my Wam pokażemy, jak Was zaprogramować – tak dzieci ze szkół w Nielepicach i Brzoskwini (woj. małopolskie) przekonywały nas do tego, by to właśnie dla nich zorganizować kilkugodzinne, profesjonalne warsztaty programowania. Bo taka właśnie nagroda czekała na laureatów konkursu „Nowy rok z programowaniem”, zorganizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Na macie i tablecie

Daliśmy się przekonać. W sobotę  w świetlicy wiejskiej w Nielepicach spotkaliśmy się ze zwycięzcami konkursu.

Zaczęło się niewinnie – od prostych zabaw i łamigłówek na matach edukacyjnych.

- Na naszych zajęciach staramy się pokazać, że nauka programowania nie wymaga skończenia studiów informatycznych, czy fakultetu z matematyki. Nie potrzeba do tego także drogiego sprzętu. To przygoda - dobra zabawa, oparta na logicznym myśleniu. Warto ją zacząć mając nawet kilka lat – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Proste zabawy w młodym wieku to wstęp do zdobycia świetnej i przyszłościowej kompetencji jaką jest umiejętność programowania. Chcemy do tego przekonać dzieciaki i ich rodziców z całej Polski - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

W trakcie warsztatów dzieciaki korzystają z tabletów, programują roboty, ale i… grają w sudoku.

Kluby i konkursy

Promocja nauki programowania – to cel który sobie postawiliśmy. W ubiegłym roku w 16 miastach średniej wielkości otworzyliśmy Kluby Młodego Programisty. To punkty warsztatowe, w których dzieci (i ich rodzice) mogą brać udział w bezpłatnych zajęciach programowania.

- Wybór miejsc, w których działają Kluby nie był przypadkowy. Zależy nam, aby dostęp do takich zajęć miały także dzieci z miast, gdzie oferta tego rodzaju lekcji nie jest tak szeroka jak w dużych miastach – mówi minister cyfryzacji. – Konkursy, w tym pierwsza i na pewno nie ostatnia edycja „Nowego roku z programowaniem”, to nasz kolejny sposób na aktywizację lokalnych społeczności – dodaje Marek Zagórski.

Już dziś możemy zdradzić, że lada moment ogłosimy kolejny konkurs. Zapewniamy – takich nagród jeszcze nie było!

Więcej informacji o Klubach Młodego Programisty na www.klubmlodegoprogramisty.pl

Polska programuje

Dzieci ze świetlicy w Nielepicach to jedna z pięciu (i jedyna z Małopolski) grup, która zdobyła naszą nagrodę. Pozostali laureaci to:

  • trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 86 w Warszawie (woj. mazowieckie),
  • czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. por. Jana Penconka w Gowinie (woj. pomorskie),
  • czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu (woj. śląskie),
  • pierwszaki z Zespołu Szkół w Niechlowie (woj. dolnośląskie).

Jury nie miało łatwego wyboru – nadeszło niemal 200 zgłoszeń. Wciąż zgłaszają się do nas nowe grupy, które chciałyby wziąć udział w warsztatach programowania.

Wszystkich zainteresowanych nauką programowania zapraszamy na stronę www.koduj.gov.pl. Znajdziecie tam gotowe scenariusze zajęć, które możecie zrealizować choćby w domu. Warto, bo #cyfryzacjatofrajda!

{"register":{"columns":[]}}