W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najważniejszy pierwszy (k)rok!

31.05.2019

Wychuchane, wyczekane, a zanim człowiek się obejrzy ma już rok. Świetnie sobie radzi, postępy widać nawet z dnia na dzień. O kim mowa? O jednej z naszych najmłodszych latorośli – e-usłudze „Zgłoś urodzenie dziecka”. Właśnie świętujemy jej pierwszy rok. Jako dumni rodzice, mamy czym się pochwalić.

Raczkujące niemowlę.

Wszystko zaczęło się 1 czerwca 2018 r. o północy. To miał być prezent dla rodziców na… Dzień Dziecka. Z naszych informacji wynika, że najbardziej z jej przyjścia na świat cieszyli się tatusiowie. Wiązali z nią duże nadzieje – jak najmniej wizyt w urzędzie, koniec ze stresem pt. „Jakie w końcu imię wybraliśmy?”. Pojawiła się. I co? Godzina 8.00 – 5 zgłoszeń, godz. 9.00 – 6 kolejnych, godz. 10.00 – jest postęp, 7 zgłoszeń. W sumie do północy nazbierało się ich 96.

Duma rodziny

Każdego kolejnego dnia było lepiej. Tylko w pierwszym miesiącu działania nowego udogodnienia, skorzystało z niego niemal 3 tysiące rodziców.

– Popularność tej e-usługi udowadnia nam, że rodzice czekali na takie rozwiązanie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – 10% wszystkich narodzin zgłaszane jest przez Internet. To dobry wynik, zgodny z naszymi oczekiwaniami w pierwszym roku działania usługi – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Z okazji urodzin zebraliśmy kilka ciekawostek.

Kiedy najczęściej rodzice siadają przed komputerami, by zarejestrować nowego członka rodziny? W poniedziałek.

W jakich miesiącach zgłoszono najwięcej maluchów? W sierpniu 2018 r. – online zarejestrowano wtedy 3797 dzieci. Na drugim miejscu jest lipiec 2018 r. – w tym czasie 3749 rodziców skorzystało z naszej e-usługi. Na kolejnym miejscu – styczeń 2019 r. z liczbą 3663 zgłoszonych dzieci.

Grudzień 2018 r. wygrywa w innej kategorii. W tym miesiącu w Polsce urodziło się dokładnie 27300 dzieci. Narodziny 3384, czyli 12,4%, z nich rodzice zgłosili online. To świetny wynik.

Ile narodzin zarejestrowano przez Internet w pierwszym roku działania e-usługi? Do dziś zgłoszono w ten sposób niemal 40 tysięcy maluchów, a dokładnie 39330. To fantastyczny urodzinowy prezent.

Bliscy cyfrowo

Niebawem zostaniesz mamą lub tatą? Obowiązków na pewno Wam przybędzie. Po co ich sobie dokładać? Skorzystajcie z naszych ułatwień. Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy je specjalnie dla Was.

Teraz, jak dziecku, wytłumaczymy Wam jak zgłosić online narodziny dziecka.

Powinniście to zrobić w ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Kartę urodzenia wystawi upoważniona do tego osoba, która odebrała poród – np. lekarz lub położna. Przekaże ją do Urzędu Stanu Cywilnego (USC) najpóźniej trzy dni od jej wystawienia.

Przygotowując się do zgłoszenie urodzenia dziecka załóż Profil Zaufany – jeśli jeszcze go nie masz. Sprawdź, jak to zrobić.

Karta wystawiona. Teraz wejdź na www.obywatel.gov.pl. Wybierz usługę Zgłoś urodzenie dziecka. Cały proces to tylko pięć prostych kroków:

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem (zgłosić narodziny może mama lub tata).

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka.

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go Profilem Zaufanym.

Gotowe!

To dziecinnie proste

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu – mogą się przydać gdyby kierownik USC potrzebował wyjaśnień.

Przy okazji rejestracji malucha załatwisz też kilka innych spraw. Dziecku zostanie nadany numer PESEL oraz zameldujecie je.

– Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch został zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną – na skrzynkę ePUAP. Do wyboru mają także osobisty odbiór na poczcie lub w urzędzie – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

****************

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.