Nie masz pomysłu na postanowienie noworoczne? Załóż Profil Zaufany!

Kobieta siedzi przy laptopie.

To może być jedno z postanowień, które uda się spełnić od ręki. W końcu udało się prawie 2,6 milionom Polaków. Zrobicie to w kilka minut, za darmo, a z korzyści będziecie mogli korzystać latami!

- Mając Profil Zaufany można m.in. sprawdzić swoje punkty karne, zarejestrować online narodziny dziecka, zgłosić utratę dowodu osobistego i złożyć wniosek o nowy oraz uzyskać odpis aktu stanu cywilnego. A to tylko niektóre e-usługi, z których można skorzystać bez wychodzenia z domu. Osoby bez Profilu Zaufanego, aby to załatwić, muszą iść do urzędu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Profil Zaufany to oszczędność czasu, wygoda, a przede wszystkim ułatwienie. Warto założyć go jak najszybciej – zachęca szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Co to takiego?

Profil Zaufany to zbiór informacji o użytkowniku, który umożliwia potwierdzanie tożsamości online. Dane, które zawiera są weryfikowane, a także odpowiednio zabezpieczone przed niepowołanym dostępem. Dzięki Profilowi Zaufanemu można korzystać z setek usług e-administracji - składać i zatwierdzać wnioski przez Internet, czy podpisywać dokumenty bez konieczności wizyty w urzędzie. Jedyne, czego potrzebujesz to urządzenie podłączone do sieci – komputer lub smartfon.

Działaj online

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby:

1. Przez Internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej

W tej opcji Profil Zaufany można założyć i potwierdzić w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w bankach: PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub konta na platformie Envelo.

Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego każdy – w tym przedsiębiorca – kto zdecyduje się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musi już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.

  • Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego.
  • Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

2. Przez Internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym

W całej Polsce funkcjonuje prawie 1500 takich Punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie, a także Ministerstwo Cyfryzacji (MC).

- Profil Zaufany to bezpłatny i bezpieczny klucz do e-administracji. W nowym roku przyda się wszystkim. Zwłaszcza, że stale pracujemy nad nowymi e-usługami, z których będzie można dzięki niemu korzystać – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 28.12.2018 11:26
Osoba publikująca: Jakub Karpowicz
Zmodyfikowano: 28.12.2018 11:26
Osoba modyfikująca: Jakub Karpowicz