W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nikt niepowołany nie ma dostępu do danych z rejestru PESEL

19.10.2018

W związku z informacjami, że prywatne firmy mają dostęp do danych Polaków, zgromadzonych w rejestrze PESEL „na wyciągnięcie ręki” Ministerstwo Cyfryzacji stanowczo temu zaprzecza.

Cyberbezpieczeństwo

Wszystkie dane obywateli zgromadzone w tym rejestrze są w pełni bezpieczne, a dostęp do nich mają wyłącznie uprawnione do tego podmioty! Ewentualny dostęp odbywa się na podstawie odpowiednich przepisów prawa i w ściśle określonym reżimie, który ma zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Z tzw. usługi weryfikacji może korzystać jedynie bardzo wąskie grono podmiotów prywatnych. Uzyskały go one przed rokiem 2016 na podstawie przepisów ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, po wykazaniu interesu prawnego w dostępie do usługi weryfikacji i ponadto spełnieniu określonych warunków. Co istotne i warte podkreślenia: podmioty te mają jedynie możliwość weryfikacji danych, które wcześniej uzyskały już od swoich klientów, jak ma to miejsce np. w przypadku banków. Nie dostają więc żadnych danych z rejestru, a jedynie informację czy dane, które już mają to prawda czy fałsz?

Obecnie z usługi weryfikacji na podstawie przepisów ustawowych korzystać mogą banki, SKOK-i (np. celem weryfikacji tzw. uśpionych kont) oraz biura informacji gospodarczej, które działają na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych.

Ponadto z usługi weryfikacji korzystać mogą cztery inne podmioty z sektora finansowego.

Minister Cyfryzacji z własnej inicjatywy na bieżąco wnikliwie weryfikuje listę podmiotów, które mają możliwość potwierdzania danych swoich klientów. Jeśli tylko ma wątpliwości co do interesu prawnego w dostępie do usługi lub wiarygodności tego podmiotu, w drodze decyzji administracyjnej natychmiast cofa ten dostęp. W tym roku z własnej inicjatywy i po przeprowadzeniu uprzednich analiz wydał już trzy takie decyzje, a w toku procedowania jest kolejna.

Istotny jest również fakt, że od 2016 roku Minister Cyfryzacji nie wydał ani jednej zgody na weryfikację podmiotowi, który nie jest do tego uprawniony ustawowo. Wszystkie pochodzą z roku 2010, 2012 i 2015.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
20.10.2018 15:14 Kinga Graczyk
Pierwsza publikacja:
20.10.2018 15:14 Kinga Graczyk
{"register":{"columns":[]}}