W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O patostreamach i cyberprzemocy – wiceminister cyfryzacji w Poznaniu

11.02.2020

Wielkopolski Zespół ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży powołany! W jego inauguracyjnym posiedzeniu wziął udział wiceminister Adam Andruszkiewicz.

Sala obrad. Ujęcie w stronę siedzisk, w pierwszym rzędzie siedzi minister Adam Andruszkiewicz, obok siedzą między innymi przedstawiciele policji, straży pożarnej, wojewoda wielkopolski

Data spotkania nie była przypadkowa. 11 lutego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie oraz wielu innych krajach obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu.

Z młodzieżą

- Poprzez spotkania w kolejnych województwach odpowiadamy na potrzebę koordynowania działań w zakresie bezpieczeństwa w sieci. To także świetna okazja, by przypomnieć o tym, że warto być ostrożnym w sieci nie tylko tego jednego dnia – w Dzień Bezpiecznego Internetu – ale stale – powiedział wiceminister Adam Andruszkiewicz.

Wtorkowe spotkanie było kolejnym z serii wojewódzkich spotkań wiceministra cyfryzacji. Wcześniej spotkał się z młodzieżą i władzami m.in. Łodzi, Lublina, Wrocławia, Katowic i Kielc.

- Warto rozmawiać z młodymi ludźmi o bezpieczeństwie w sieci. To oni spędzają online najwięcej czasu i to ich w największej mierze dotyczą też obecne w sieci ryzyka. Młodzi ludzie mają też często najlepsze pomysły na rozwiązanie takich problemów. Warto z nich korzystać – powiedział wiceminister cyfryzacji.

Dla wszystkich

W powołanym przez wielkopolskiego wojewodę zespole ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży znalazło się 14 osób. To m.in. przedstawiciele oświaty, policji, pedagodzy i eksperci z zakresu nowych technologii. We wtorek, z rąk wojewody Łukasza Mikołajczyka, odebrali akty powołania. Zespół zajmie się m.in. tworzeniem scenariuszy lekcji dla nauczycieli, organizacją akcji profilaktycznych. Ważnym elementem będą działania dotyczące bezpieczeństwa w internecie.  

- Powinniśmy łączyć siły ku temu, aby zapobiegać narażaniu młodzieży na takie negatywne zjawiska jak patostreaming, czy cyberprzemoc – powiedział wiceminister Adam  Andruszkiewicz. – Musimy też pamiętać i uświadamiać, że w internecie nikt nie jest anonimowy. Na hejt trzeba reagować, a sprawcy przemocy w sieci powinni ponosić konsekwencje - dodał.

Wiceminister cyfryzacji przypomniał, że od kilku miesięcy MC wraz z NASK realizuje kampanię „Nie zagub dziecka w sieci”.

- Chcemy, aby nasze działania docierały do wszystkich grup wiekowych. I takie podejmujemy. Edukujemy, informujemy, przypominamy, wskazujemy rozwiązania – dodał wiceszef MC.