W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odkrywajmy internet razem z dzieckiem

01.06.2022

Każdego dnia z internetu korzysta blisko 5 miliardów ludzi. Z czego ponad połowa to dzieci. Czy zdajemy sobie sprawę ile godzin dziennie nasze dziecko spędza przed ekranem? Czego w nim szuka, gdzie najczęściej zagląda i co sprawia mu najwięcej trudności. A czy my, jako rodzice przestrzegamy nasze pociechy przed zagrożeniami jakie mogą w nim spotkać?

Odkrywajmy internet razem z dzieckiem

Internet to miejsce pełne różnorodnych treści, od wartości edukacyjnych poprzez zabawne filmiki. Jednak w sieci nie brakuje również stron, które są nieodpowiednie dla najmłodszej grupy odbiorców. Każdy rodzic oczywiście dąży do tego, aby jego dziecko buło bezpiecznie nie tylko w realnym świecie, ale także tym wirtualnym. Podpowiadamy co zrobić, aby nasz pociecha nie natknęła się na nieodpowiednie treści.

Kilka zasad, o których należy rozmawiać z dziećmi:

  • Ustalcie czas jaki dziecko może spędzić przed komputerem. Specjaliści rekomendują 30 min dziennie.
  • Porozmawiajcie o zasadach bezpieczeństwa w sieci. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, że bez zgody dorosłego nie można spotykać się z kimś poznanym przez internet.
  • Uczul, że nigdy nie wiadomo, kto tak naprawdę znajduje się po drugiej stronie monitora. Być może jest to osoba, która ma złe intencje. Przypomnij dziecku, by bez potrzeby nie podawało swojego nazwiska, adresu i numeru telefonu, nie mówiło o waszej sytuacji materialnej czy miejscu pracy rodziców.
  • Korzystaj z filtrowania treści, czyli opcji blokowania wyświetlania na komputerze treści nieprzeznaczonych dla dzieci (opcję taką ustawia się w profilu internetowym komputera).
  • Poproś, by dziecko mówiło ci o każdym przypadku otrzymywania maili, w których proszone jest o podanie prywatnych danych, nagabywane, namawiane na spotkanie, atakowane rozmowami o seksie itp.
  • Kontroluj strony, jakie najczęściej odwiedza. Jeśli coś wzbudza twój niepokój, a z dzieckiem nie udaje ci się dogadać, możesz zainstalować na komputerze program rejestrujący jego poczynania w internecie (wliczając w to informacje o odwiedzanych stronach, mailach i tym, co zostało napisane na klawiaturze). Choć jest to ingerencja w prywatność, takie postępowanie może uchronić dziecko np. przed zwerbowaniem przez sektę.

Wielu rodziców nie widzi problemu w buszowaniu po sieci przez dzieci – bo przecież internet jest tylko „rzeczywistością wirtualną”, a nie prawdziwym życiem. Może dlatego nie zwracają uwagi na to, w jaki sposób dziecko z niego korzysta. Problem jednak w tym, że choć sieć jest wirtualna, to zagrożenia, jakie mogą w niej czyhać, są jak najbardziej prawdziwe. W internecie dziecko łatwo może natknąć się na treści, na których odbiór nie jest gotowe – pornografia, przemoc, nietolerancja. Może też samo paść ofiarą cyberprzemocy, zostać obrzucone obelgami na forum czy podczas używania komunikatora, być zastraszane, nękane. Pamiętajmy, że bardzo ważna jest rozmowa z dzieckiem o jego internetowych doświadczeniach, a najlepiej jeśli razem z nim będziemy odkrywać internet. Wspólnie znajdźmy strony, które mogą go zainteresować. 

{"register":{"columns":[]}}