W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OSERegio w Białymstoku – edukacja cyfrowa, bezpieczny internet

07.10.2019

- Nauka przy użyciu słabego internetu jest jak próba krojenia przy użyciu tępego noża – niby się da, ale czy to ma sens? – mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski, inaugurując czwarte spotkanie z cy-klu OSERegio.

Uczestnicy spotkania

W Białymstoku z nauczycielami i dyrektorami szkół z Podlasia spotkali się również minister edukacji Dariusz Piontkowski, który uroczyście podpisał Deklarację Współpracy na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci. - Mam nadzieję, że to porozumienie sprawi, że dzieci będą bezpieczne także w wirtualnej rzeczywistości – podkreślił. W spotkaniu wziął udział także wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

Ekosystem OSE – szybkość i bezpieczeństwo

OSE, czyli Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, zapewnia szkołom dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu.

Bezpieczeństwo to ważna część tego projektu. I nie chodzi jedynie o bezpieczeństwo sprzętu, ale przede wszystkim o cyberbezpieczeństwo młodych użytkowników sieci.

Nastolatki średnio deklarują korzystanie z internetu ponad 4 godziny dziennie. Ich rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę z tego z czym stykają się ich podopieczni. Według 84% rodziców, ich dzieci nie doświadczyły przemocy słownej w internecie. To przeczy deklaracjom samych zainteresowanych, bo niemal połowa z nich z taką przemocą w sieci się spotkała. Co gorsza, co czwarty z nich był wyzywany online (26,8%) a co piąty - ośmieszany (19,5%).

Dlatego właśnie, w ramach bezpłatnego podłączenia do sieci OSE, szkoła otrzymuje też usługi bezpieczeństwa. – To ważne nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo dzieci, ale i z uwagi na Państwa - nauczycieli komfort pracy. To Wy w szkole za te dzieci odpowiadacie – zaznaczył Marek Zagórski.

Bezpiecznie, czyli jak?

Jakie usługi bezpieczeństwa dostaną szkoły wraz z OSE? Pierwsza to podstawowa usługa ochrony sieci OSE i szkoły w postaci firewalla (aktywowana automatycznie wraz z podłączeniem do sieci). Umożliwia pracę i komunikację urządzeń w szkole z systemami poza szkołą oraz kontrolę ruchu na poziomie połączeń z siecią internet i blokowanie niepożądanej komunikacji w sieciach telekomunikacyjnych.

Druga usługa to ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem, która automatycznie monitoruje, wykrywa i blokuje zagrożenia bezpieczeństwa, które mogłyby spowodować pogorszenie pracy lub zablokowanie urządzeń, wykorzystywanych przez szkołę do łączenia się z internetem. Usługa wykrywa i usuwa wirusy komputerowe oraz chroni przed atakami sieciowymi.

Trzecią usługą jest ochrona użytkownika OSE, czyli przede wszystkim uczniów. Operator OSE zapewnia szkole wsparcie w działaniach, które mają ochronić uczniów przed dostępem do treści nielegalnych i szkodliwych. Wszystkie usługi bezpieczeństwa w ramach OSE są bezpłatne.

 - Obowiązkiem państwa jest zapewnienie dostępu do nowoczesnych i skutecznych narzędzi, które oferuje dzisiejsza technologia – powiedział minister cyfryzacji. - Obecnie umowy na korzystanie z usług w ramach OSE podpisało niemal 10 tys. szkół. Spośród nich ponad 3 tys. już korzysta z sieci, a ponad 3 tys. kolejnych jest wyposażonych w niezbędny sprzęt i czeka na udostępnienie sygnału przez operatorów. Do końca roku z OSE będzie korzystać prawie 11 tys. szkół – dodał Marek Zagórski.

Dyskusji poświęconej nowoczesnym metodom nauczania i bezpieczeństwu korzystania z nowoczesnych technologii towarzyszyła uroczystość wręczenia nagród w konkursie #OSEWyzwanie.

Przypomnijmy, szkoły mogły w nim wygrać mobilne pracownie komputerowe – po 16 laptopów każda. Zwycięzcy będą mogli cieszyć się z wygranej jeszcze w tym roku szkolnym.


Forum OSEregio to cykl konferencji przybliżających lokalnym społecznościom szkolnym usługi w ramach OSE. Są też okazją do zapoznania się z przykładami kreatywnego wykorzystania technologii w codziennej praktyce szkolnej. Uczestnicy mogą wysłuchać debaty ekspertów na temat wyzwań dla edukacji w świecie cyfrowym, w tym szczególnie w aspekcie bezpieczeństwa uczniów. W trakcie spotkań organizowane są warsztaty poświęcone m.in. wykorzystaniu smartfonów w szkole. Forum jest też okazją do uroczystego rozdania nagród w konkursie dla szkół #OSEWyzwanie, w którym placówki z miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców  mogły wygrać wyposażenie mobilnej pracowni komputerowej. Dodatkowo podczas każdej z cyklu konferencji odbywa się dodatkowa, specjalna edycja konkursu, w której mogą wziąć uczestnicy wydarzenia reprezentujący szkoły. Nagrodą jest również wyposażenie mobilnej pracowni komputerowej.

{"register":{"columns":[]}}