W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarte Dane na 6!

14.09.2022

Wrzesień to miesiąc, który kojarzy się przede wszystkim z powrotem do szkoły, mamy zatem dla Was proste zadanie. Jaki procent wszystkich uczniów zdecydowało się na nauczanie domowe? Wszystkie dane niezbędne do rozwiązania tej zagadki znajdziecie w portalu dane.gov.pl. Przy okazji sprawdzicie też inne ciekawe dane z obszaru edukacji.

Otwarte Dane na 6!

Uczniowie w liczbach

Każdego roku w Polsce rozpoczyna naukę kilka milionów dzieci i młodzieży. Według danych z bazy Uczniowie szkół w roku 2021, w roku szkolnym 2021/2022 było ich prawie 5,5 miliona – to niemal pół miliona więcej niż w roku 2020/2021. Dane te dotyczą wszystkich typów szkół i są podzielone według województw.

Natomiast ubiegły rok szkolny w wielu szkołach był inny niż poprzednie. Polskie szkoły przyjęły ponad 180 tysięcy uczniów z Ukrainy. Pełne dane, z podziałem na typy szkół, klasy i powiaty znajdziecie w bazie uczniowie uchodźcy z Ukrainy w podziale na typy szkół, klasy i powiaty.

Część rodziców, z różnych powodów, decyduje się  na nauczanie domowe dzieci. Chociaż wciąż zdecydowana większość dzieci uczy się w standardowym trybie, to liczba uczniów korzystających z edukacji domowej jest również duża. Z bazy liczba uczniów wg klas w nauczaniu domowych w roku szkolnym 2021/2022 dowiemy się, że w tym trybie uczyło się 19,5 tysiąca dzieci.

Nie samą nauką uczeń żyje

Szkoła powinna być nie tylko miejscem nauki, lecz także zapewniać przestrzeń do kreatywnej zabawy i rozwijania pasji oraz uzdolnień dzieci i młodzieży. Uczniowie chętnie korzystają z zajęć dodatkowych oferowanych w szkołach – w roku szkolnym 2019/2020 brało w nich udział ponad 850 tysięcy dzieci. Zdecydowana większość wybrała zajęcia artystyczne (ponad 400 tysięcy), ale dużą popularnością cieszyły się także zajęcia sportowe, w których uczestniczyło ponad 166 tysięcy uczniów. Ciekawymi zajęciami dodatkowymi wydają się również zajęcia turystyczno-krajobrazowe, na które uczęszczało prawie 21 tysięcy dzieci. Więcej informacji można znaleźć w bazie: Liczba uczestników różnych form zajęć pozaszkolnych według form zajęć, rodzaju zajęć (stałe lub okresowe) i według gmin - dane za rok szkolny 2019/2020.

Młodzi poligloci

Parlez-vous Français? ¿Hablas español? Nauka języka obcego to ważna część edukacji dzieci i młodzieży we współczesnym świecie. Najbardziej popularnym językiem pozostaje oczywiście angielski, którego uczy się ponad 6 milionów uczniów, a tuż za nim także język niemiecki (prawie 200 tysięcy). Uczniowie jednak coraz częściej oprócz języków najpopularniejszych, podejmują się też nauki nietypowych języków, takich jak chiński, arabski, czy maltański. Wiemy to z bazy Języki obce nowożytne z dane.gov.pl.

Otwarte dla wszystkich

Portal dane.gov.pl to obowiązkowy punkt w internecie nie tylko dla pasjonatów otwartych danych, ale także dla przedsiębiorców poszukujących danych statystycznych do rozwoju swojego biznesu. W portalu dostępnych jest prawie 28 tysięcy danych, od ponad 200 dostawców, z różnych kategorii, jak edukacja, kultura, sport, zdrowie, czy społeczeństwo. Portal jest także źródłem ponad 400 API, które mogą zainteresować twórców aplikacji oraz serwisów internetowych, również tych edukacyjnych. Wszystkim uczniom i nauczycielom polecamy też wizytę w portalu kronika.gov.pl, w którym znaleźć można ponad 12 milionów obiektów kultury i nauki. Portal pozwala wyszukać obiekty z państwowych zasobów i może służyć jako niezwykła multimedialna pomoc naukowa. Warto wspomnieć, że obiekty udostępniane są na otwartych licencjach, dzięki czemu można je wykorzystywać w projektach i prezentacjach. Kopernik, Skłodowska-Curie, Kochanowski oraz inni dostępni są w zasięgu jednego kliknięcia!

 Korzystajcie z danych z portalu dane.gov.pl i otwartych zasobów z kronika.gov.pl!

{"register":{"columns":[]}}