W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska znacząco awansuje w międzynarodowym przeglądzie dyplomacji cyfrowej

06.12.2017

Polska zajęła 12 miejsce w tegorocznym, międzynarodowym przeglądzie dyplomacji cyfrowej(Digital Diplomacy Review 2017).Jest to ogromny skok w porównaniu do 30 miejsca zajętego w 2016 roku.Polska wyprzedziła w nim Unię Europejska (13 miejsce) oraz Hiszpanię (14 miejsce).

Polska znacząco awansuje w międzynarodowym przeglądzie dyplomacji cyfrowej.

Skuteczność współczesnej polityki międzynarodowej zależy w dużej mierze od umiejętnego wykorzystania Internetu, zwłaszcza mediów społecznościowych, przez polityków i organy państwowe. Powyższy ranking bada zdolność administracji rządowych do radzenia sobie z wyzwaniami stwarzanymi przez współczesne stosunki międzynarodowe, przy wykorzystaniu technologii.

Ranking przygotowany został przez organizację pozarządową Diplomacy.Live przy wykorzystaniu opracowanej przez nią metodologii opartej o 166 kryteriów.

Ranking otwiera USA (1 miejsce), Anglia (2 miejsce) i Francja (3 miejsce). Dla porównania Niemcy zajęły 6 miejsce a Indie uplasowały się tuż przed Polską na miejscu 11.

W ostatnich latach odnotowywane są znaczące postępy Polski w wielu obszarach sektora cyfrowego. Jest to w dużej mierze zasługą prężnych działań Ministerstwa Cyfryzacji, które prowadzi efektywne działania mające na celu informatyzację, a tym samym- unowocześnienie administracji publicznej. Co więcej, Ministerstwo Cyfryzacji bierze czynny udział w tworzeniu prawa międzynarodowego sprzyjającego rozwojowi sektora cyfrowego. Polska inicjuje wiele dyskusji na forum międzynarodowym dotyczących istotnych aspektów rzeczywistości cyfrowej.  W ten sposób budujemy też pozytywny wizerunek Polski jako państwa aktywnie stymulującego cyfryzację.

Warto w tym miejscu przypomnieć kila najistotniejszych dokonań polityki cyfrowej w ciągu minionego roku:

  • w grudniu 2016 r. Polska zainicjowała przyjęcie przez 14 państw UE wspólnego stanowiska dotyczącego swobodnego przepływu danych nieosobowych w UE.
  • W połowie 2017 r. razem z innymi krajami Polska zainicjowała dyskusję nt. przeglądu strategii UE ws. jednolitego rynku cyfrowego.
  • Przyczyniliśmy się także do zwołania pierwszego szczytu Rady Europejskiej poświęconego wyłącznie kwestiom cyfrowym, który odbył się we wrześniu tego roku.
  • w październiku Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało w Brukseli konferencję na temat gospodarki opartej na danych z udziałem komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, pani Maryi Gabriel. Konferencja przybliżyła jak ważną rolę i wartość mają dane w produktywności gospodarki Polski i państw UE.
  • Polska była też po raz pierwszy obecna na spotkaniu ministrów ds. cyfrowych grupy G20 w Düsseldorfie w kwietniu br.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.12.2017 17:37 Kinga Graczyk
Pierwsza publikacja:
06.12.2017 17:40 Kinga Graczyk
{"register":{"columns":[]}}